ÇÜRÜMÜŞ BİR ŞEY VAR… ŞU…


Adalet çıkarıldığında Krallıklar Devletler Büyük eşkıya Çetelerinden başka nedir ki ?

Eşkıya çeteleri küçük Krallıklar değil midir ? Söz Augustine’ye ait ( Austin’e Orta Çağ Hristiyan teoloğudur )
Hamlet oyununda ” Çürümüş bir şey var şu Danimarka krallığında der ” yazar bu sözü. Sıradan bir asker ” Mercellüse ” söyletir…
Şu Türkiye Cumhuriyetinde çürümüş bir şey var demekten kendimi alamıyorum…
Bu hafta bir haber duyuldu…
Bulgaristan polisi sınırda bir Türk vatandaşını arabasında 110 kilo uyuşturucu ile yakalıyor göz altına alıyor..
Bu olaya Türk mahkemelerinden haber yasağı geliyor..
62 yıldır yargının içinde yanında yaşayan insan olarak ilk defa uyuşturucu kaçakçısına haber yasağı duyuyorum… Kaçakçılık fiilinde Devlet Sırrı mı var.. olayın gizlenmesinde Kamu Yararı.. Kamu Sağlığı ile ilgili bilmediğimiz bir durum mu var…
Hâletten aldığım Mercellus’ün söylediği gibi Çürümüş bir şeyler mi var ?.. Türkiye’de..
Metro turizmin sahibi ceza mahkûmiyeti alıyor elini kolunu sallaya sallaya Gürcistan’a gidiyor..
Bir Avukat Kadıköy’de balıkçıda öldürülüyor… Yine İstanbul’da Öldürülen polis haberleri geliyor..
Bir polis müdürünün kısa sürede İstanbul’da Boğazda yalı sahibi olduğu söyleniyor..

Neler oluyor…

Yeni Susurluk olayları mı yaşıyoruz ?.. “Kokuşmuş bir şey mi var bu ülkede”…Bu dünyanın insanı irkilten yanı korkunçluğu değil adaletsizliğin hukuksuzluğun her şeyin olağan gibi görünüşüdür..
Orman yasaları ile taçlandırılan Haktan Hukuktan yoksun bir ülkede mi yaşıyoruz.. GODOT’U beklerken içi boşaltılmış Hak ve Hukuk söylemleri ile mi karşı karşıyayız..
Yazıyoruz ama yazdıklarımız okunmuyorsa veya okutulmuyorsa.. Yasaklar içinde neler olduğu gösterilmiyorsa anayasanın 20 md. Düşünce ve ifade özgürlüğünü barındırmış ne işe yarar.. Yoksa miladın ilk yılları gibi Roma’da Özgürlükler ADALET Asil Romalılar için..

Köle Romalılar için Özgürlüklerden ADALETTEN istifade hakkı yok mu?..

15 Temmuzla gelen yasaklar Cumhuriyeti içinde HİKMETİ HÜKÜMET Yaşatan siyasetin muhalefetsiz yaşamına teslim olup susmaya uyumaya devam mı edeceğiz..
Gandi’nin ifadesi ile ” Bir insan gerçekten uyuyorsa uyandırmak kolaydır ama uyumuyor da uyuyor gibi yapıyorsa dünyanın tüm çabasını harcasanız boşunadır “..
Uyuyanları uyandırmak öğrenmek sorgulamak sormak insan için erdemli insan için tek yol değil mi..
Adalet diye bir şey var mı diyorsanız Bazı insanları beraat ettiren yargıçlardan bir adalet
Sorusu sormaya sorgulamaya girin..

Adalet eyleme geçen gerçektir denir..

Eflatun ” Yasalarda düşüneceğimiz tek şey bizi erdeme götürüp götürmediğidir” Epikuros ; ” Doğaya uygun Adalet karşılıklı olarak insanların birbirlerine zarar vermelerine engel olmaya yönelmiş karşılıklı bir yarar sözleşmesidir ” .
17 asırda yaşamış William Godwin ; Bir insanın bir başkasına karşı davranışının hakiki ölçüsü Adalettir. Adalet en çok ve büyük miktarda mutluluk yaratmayı amaçlayan ilkedir.. Adalet insanlık çıkarlarının yansız gözlemcisi olmayı ve kendi tercihlerini göz ardı etmeyi gerektirir.. Der..
Adalet birey toplum ve devlet yaşamında kilit taşı olarak nitelenir .. Ama menfaatler ihtiraslar hırslar hazımsız güç sahipleri insanlar Adaleti emirlerine almak hırslarının ve servet düşkünlüklerine köle yapmayı hep isterler..
Adalet Hukuk Devleti insanlarda erdem bitti kayboldu mu MS. 2. asırda Austin’e nin söylediği gibi Adalet çıkarıldığında kırsallıklar devletler Büyük eşkıya çetelerinden başka nedir ki ? Eşkiya çeteleri küçük krallıklar devletler değilimdir ki ?.. Augustine ; (Hırsız siyasetçi ile bir zorba arasındaki tek farkın birinin kahraman demagog hırsız ve suçlu, Diğerinin sıradan suçlu ve hırsız olduğu ortaya çıkar..)
Yaşatanlar yaşatıyor..

Adaletsiz Hukuku..

Son sözü söylerken… Gecenin en karanlık hali şafak vaktine en yakın zamandır..
Bu dünyada bu ülkede kimler geçmedi ki.. Servet içinde yüzen Karunlar… Anadolu’da almadık can bırakmayan Cengizler Tümürler.. Kanuninin damadı Rüstem Paşalar..
.Bu Adaletsiz dönemde geçecek…
yaşayan görecek..
Bu topraklarda yaşayanlarda adalete insanca yaşama özgürlüğe kavuşacak..
Özgür Hukuk Devleti ile doldurulmuş Demokrat Türkiye ümidi ile selamlıyorum..

Av. Yusuf Ziya KIVANÇ
Av. Yusuf Ziya KIVANÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.