Kadın dayanışması

İLO 190 Sayılı Sözleşem Onaylansın ! İsatnbul Sözleşmesi Yaşatır !

Kadına YönelikŞiddete Karşı Uluslararası Mücadeel Günü’nde” isyanımızı yükseltiyoruz.

Dominik Cumhuriyeti’nde faşist diktatörlüğüne karşı mücadelenin öncüsü olan 25 Kasım 1960’da diktatörün askerleri tarafında öldürülen Mirabel kız kardeşlerinin anısı dünyanın dört bir yanındaki kadınlarıneşitsizliğe,ayrımcılığa,sömürgeye,sidete ve savaşa karşı verdikleri mücadelerininde yaşamaktadır.

25 Kasım kadına yönelikartan şiddete,kadın cinayetlerine ,erkeke şiddetine direnleşen toplumsal cinayet eşitsizliğine karşı mücadelede önemli mihenk taşıdır.DİSK olarak bu yıl da 25 Kasım”Kadına YönelikŞiddete Karşı Uluslararası Mücadeel Günü’nde” isyanımızı yükseltiyoruz.

İçinden geçtiğimiz salgın koşulları kadınların ede ve kamusal alanda karşılatığı şiddeti,taciz veayrımcılığı artıdı.Salgın,dünyanın her yerinde varolan toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini dahada derinleştirdi.Kadınlardaha fazla iş ve istihdam kaybına uğradığıve daha çok yoksullaştı.Çocuk,yaşlı ve hasta bakımı kadınlarımn üzerine yıklıdı.

En yaygın hak ihlalalerinden bir olan kadına yönelikerkek şiddeti eşitsizliklerindenayrımcılıklardan ve ataerkin sistemin güç ve iktidar ilişkilerinden beslenmeye devam ediyorlar.Tüm bunların üstünde siyasi iktidarın kadın düşmanı politikaları eşitsizlik ve ayrımcılığı derinleştiriyor.Kadınları erekek şiddetine karşı korunmasız bırakıyor.Kadına yönelik şiddeti önlemek,kovuşturmak,ortadan kaldırmak için düzenlenmiş ve Türkiyenin İlk imzacısı olduğu İstanbul Ssözleşmesi’nde çekilmek için atılan adım bu örneklerden yanlızca biridir.

 190 sözleşmesi onaylansın
190 sözleşmesi onaylansın
Bilinmelidir ki biz DİSK ‘li kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nden asla vageçmeyeceğiz.”İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” demeye devam edeceğiz.

Toplumsal cinsiyet eşitsizliği destekleyen,derinleştiren,normalleştirenher icraaat ve söylem kadına yönelik şiddetin önünü açmaya devam ediyor..Nafaka hakkının tartışılması 6284 sayılı şiddet önleme asası’nda ”reform” tartışmaları şiddeti yeniden yönetiyor.Kadına yönelikşiddete mazeret üreten çalışanyarğı karalarıda şiddeti desteklemeye devam ediyor.Hayatta kalmak için kendisine şiddet uygulayan erkeği öldüren kadına yıllarca hapis cezası veriken,katil erkekler cezasızlık politikaları uygulamaya devam ediyor.

Çalışma hayatı ve işyerleri de kadınlar için güvenli değildir.İş verende kadınlara fiziksel,cinsel,pisikolojik şiddet ve taciz ile karşı karşıya kalıyor.Biliyoruz ki ,çalışma hayatında kadına yönelik umutla mücadele eden kadınların takipcisyiz.

İstanbul Sözleşmesi ve 6284 syılı kanun etkin bir biçimde uygulansın25 haziran2021’de yürülüğe giren İLO 190 sayılı Sözleşme onaylansın !

Kadına özgü görülen ve ev içi sorumlukuklar için kamusal politikalar hayata geçirilmesi şarttır.Özellikle kamu kurumları ve yerelyönetimler tarafından kreş,gündüz bakım evi,hasta ve yaşlı bakım evileri gibi merkezler açılarak tüm kadın ve erkeklerin ücretsiz yaralana billeceği bir hak olarak oalarak tanımlanmalıdır.

Kamu-Özel ayrımı olmaksızın ,zorunlu hizmet ve üretimalanınd çalışam ebeveynleredönüşümlü ve eşit olarak izin verilmelidir.

İktidarın prolitikalarında kadın istihdamını artırmak iin önerilen esnek çalıma biçimleri yerinekadınlar için tam zamanlı ve güvenceli istihdam olanakları yaratmalıdır.

Covid-19 pandemisinin yarattığı iş istihdam kayıplarından en çol etkilenen ,iş ve gelir kaybına uğrayan kadınlar için özel önlemler alınmalıdır.

İLO190 ONAYLANSIN ETKİN BİÇİMDE UYGULANSIN

YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI

FOTOĞRAF HULUSİ ÇAĞLIYAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir