İstanbul'da "Alevilerin Neden Bir PKK'sı Olmalıydı" İçerikli Paylaşım Yapan Şüpheli Tutuklandı

İstanbul’da “Alevilerin Neden Bir PKK’sı Olmalıydı” İçerikli Paylaşım Yapan Şüpheli Tutuklandı

İstanbul’da, sosyal medyada “Alevilerin neden bir PKK’sı olmalıydı” başlıklı tartışmalı bir yazı paylaşımı nedeniyle soruşturma başlatıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın resen başlattığı soruşturma çerçevesinde, söz konusu yazıyı kaleme aldığı iddia edilen Evren Barış Yavuz’un gözaltına alındığı açıklandı.

Yavuz’un gözaltına alınmasının ardından yapılan incelemelerde, söz konusu yazının 1 Ocak 2024 tarihinde Galata Köprüsü’nde çekilen bir görselle birlikte paylaşıldığı belirlendi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Başsavcılığın talimatı doğrultusunda Yavuz’u gözaltına aldı.

Alevilerin neden bir PKK’sı olmalıydı” yazısına ilişkin gözaltına alınan Yavuz tutuklandı

Gözaltına alınan Yavuz’un sorgusunda, “terör örgütü propagandası yapmak”, “hakaret”, ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” gibi suçlardan kaydının olduğu ortaya çıktı. Emniyetteki işlemlerinin ardından Yavuz, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi.

Alevilerin neden bir PKK’sı olmalıydı” yazısına ilişkin gözaltına alınan Yavuz tutuklandıYavuz’un savcılıktaki ifadesi sonrası “yanıltıcı bilgiyi alenen yaymak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından tutuklanması talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Hakimlik, delilleri karartma şüphesi ve kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut olguların bulunması nedeni ve adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağı gerekçesiyle Yavuz’un tutuklanmasına karar verdi.

Soruşturma, Yavuz’un yanı sıra söz konusu yazıyı paylaşan diğer kişiler hakkında da devam ediyor. İlgili kişiler hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” ile “suç işlemeye tahrik” suçlarından yürütülen soruşturmanın sonuçları merakla bekleniyor.

Bu gelişmeler, toplumda tartışma yaratan içeriklerin sosyal medya üzerinden yayılmasının ve terör örgütlerinin propagandasının önlenmesi adına adli makamların aldığı önlemleri ve yürüttüğü çalışmaları bir kez daha gündeme getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir