Loulou Dedola Sorunların çözümü Kemalizm'de

Atatürk aşığı Fransız yazar, çizgi roman ve konserlerle Kemalizm’i anlatıyor

“Ben aslında hep Kemalisttim, sadece farkına varmam biraz zaman aldı” diyor Loulou Dedola. Kendini bu sözlerle tanımlayan Fransız yazar Dedola’nın hikayesini dinlemek için Lyon’un Pierre-Bénite banliyösündeki ofisindeyiz. Girişte küçük bir duvar halısı, üzerinde Mustafa Kemal Atatürk portresi işlenmiş.

Ofis masasında yine üzerinde Atatürk’ün portresinin yer aldığı küçük bir bayrak ve Atatürk konulu kitaplar. Odaya girdiğimizde, yazarın yayın evinin internet sitesinde Dedola için neden “Türk aşığı, Kemalist devrimin hayranı” ifadelerini kullandığını daha iyi anlıyoruz.

Karşımızdaki “laiklik” ve “cumhuriyet” kavramları üzerinden Atatürk’ü beğenen herhangi bir Fransız değil. “Asrın tüm sorunlarının çözümü Kemalizmde” diyen; Atatürk için “Jean Jaures gibi barışçı, Jean Moulin gibi direnişçi ve Mandela gibi hümanist.” tanımını yapan bir Fransızla karşı karşıyayız.

Üstelik Dedola, Kemalizmini kendi köşesinde yaşamıyor. Banliyölü gençlerle kurduğu RCP müzik grubunda Atatürk’ü anlatan şarkılara yer veriyor, kendi ifadesiyle “Kemalizmin erdemlerini anlatmak için” programlar düzenliyor. Ofiste bizi karşılayanlar arasında Dedola’nın müzik grubunda sahne alan iki genç de bulunuyor. Gençlerden birinin üzerindeki Atatürk fotoğraflı tişört dikkatimizi çekiyor.

Dedola’ya göre, her Türk’ün kalbinde farkında olmasa da derin bir Atatürk aşkı var. Fransa‘da ise Atatürk’ün kıymetinin yeterince bilinmediğini söylüyor. Henüz kendi ülkesinde yapacak çok işi var

NOT: Bu haberin ilk yayımlanma tarihi Kasım 2019’dur.

KAYNAK tr.euronews.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir