Bağkur Mağdurlarından Hükümete çağrı

Akdeniz Bağkur Mağdurları Platformu Adana İsmet İnönü Parkında bir ara gelerek emeklilik taleplerini dile getirdiler Akdeniz Bağku Mağdrları Platformu sözcüsü Çetin Ilgın yaptığı açıklamada taleplerini şu şekilde dile getirdi

Esnaf kardeşlerim, Tüm Bağkur mağdurları Akdeniz bölge platformu olarak bugün burada yapmış olacağımız kamuoyu bilgilendirme formu benzer; bir kamu paylaşımının ikincisidir. Bizler tüm Bağkur mağdurları platformu olarak, burda toplanıp bu konuşmayı yapmamızın nedeni ise günümüzden tam 52 yıl önce yani 1971 yılında 1479 sayılı kanun ile çıkartılmış Sosyal güvenlik kurumu içerisinde Bağkur yasası ile ilgilidir.

Kıymetli esnaf kardeşlerim, ilk önce Bağkur’u kısa ve öz anlatmak istiyorum. Bağkur nedir, kimler Bağkurludur? Bağkur SSK kapsamı dışında herhangi bir işverene, hizmet sözleşmesi olmadan bağımsız çalışan kendi işimizin işçileriyiz, yani biz patron değiliz. Değerli esnaf kardeşlerim, Bağkur yanlışlığı meselesi dün veya bugün ortaya çıkmış bir sorun değildir. Bu sorun 1971 yılından günümüze taşıyan kronikleşmiş bir sorundur.

Bu bağlamda ise Sayın cumhurbaşkanımız, 28 Mayıs 2023 genel seçimleri öncesi 6 Mayıs cumartesi günü seçim meydanında Bağkur primini, 9000 gğn sayısını 7200 güne indirdik demiştir. Bunun yanında ise genel seçimlerden sonra Bağkur prim eşitlenmesi beyanında bulunulmuştur. Ne var ki o tarihten bu yana sekiz ay geçmesine rağmen konuyla ilgili hiçbir gelişme ortaya konmamıştır. Konuyla ilgili bir icraatın ortaya konulmaması biz Bağkurlu esnafları derinden yararlanmıştır. Bununla birlikte binlerce esnafımızın sıkıntıları üzerine sıkıntılar eklenmiştir. Bağkur esnafın çektiği sıkıntılardan dolayı hergün yüzlerce esnaf kardeşlerimiz kepenk kapatmak zorunda kalıyor. İşlerini güçlerini kaybediyorlar. bu bağlamda Bağkurlu esnafın SSK Eytliler benzeri bir yöntem ile emekli edilmemesi biz 1999 öncesi EYT’Li bağkurlular olarak zora sokmuştur arafta bırakmıştır.

Değerli esnaf kardeşlerim, tüm Bağkur mağdurları platformu olarak haklı mağduriyetimizin giderilmesi doğrultusunda taleplerimizi sıralamak stiyoruz. *SSKlı EYT’liler gibi 5000/5975 gün ile EYT’li bağkurlular bir şekilde kısa zamanda emekli edilmelidir. *Sosyal güvenlik uzmanları tarafından emekli olma yönünde dillendirilen gerçek ve basit usul ayrımcılığına Girmeden genel bir düzenlemenin yapılmasını talep ediyoruz. *Bununla birlikte SSK larda olduğu gibi tüm zamanlarda tam eşitlik istiyoruz. *İhya ve tescil sorunlarının ivedi bir şekilde çözülmelidir. *Diğer bir konu ise kısmi emeklilikte 2002 yıl öncesi olduğu gibi kadınlarda 50 erkeklerde 55 yaş olarak uygulanmalıdır.

Kıymetli esnaf kardeşlerim sonuç olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın 6 Mayıs tarihinde yapmış olduğu konuşmada, Bağkur primini indirdik açıklamasının yaşama geçirilerek hızlı ve üretken, esnaflar arasında ayrım yapılmadan bir an önce resmi gazeteye gönderilmesini talep ediyoruz.

Bağkur mağdurları platformunun açıklamasına Anadolu Emekliler Derneği Genel başkanı Mustafa Kökesmer ve dernek yöneticileri de katılarak destek verdi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir