CAFER ESENDEMİR

ÇGC’den Yerel Basına Duyarsız Kalan Kurumlara Sert Tepki: Adana Ticaret Odası Örneği

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Vekili Cafer Esendemir, Adana’daki kurumların yerel basına yönelik duyarsızlıklarını eleştirerek, bu tutumu kınadı. Yerel basının ekonomik zorluklar ve resmi ilanlardaki kısıtlamalar nedeniyle kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten Esendemir, yerel basının içinde bulunduğu durumu ve çözüm önerilerini detaylı bir şekilde açıkladı.

Yerel Basının Ekonomik Mücadeleleri

Esendemir, yerel gazetelerin en önemli gelir kaynaklarından birinin resmi ilanlar olduğunu vurguladı. Basın İlan Kurumu’nun ilan yayımlama zorunluluğu rayiç bedelini 500 bin liradan 2,5 milyon liraya çıkarmasının, resmi ilan gelirlerinde ciddi bir düşüşe yol açtığını belirtti. ÇGC olarak bu konuda defalarca açıklama yapmalarına rağmen, herhangi bir yapıcı girişimde bulunulmadığını söyledi. Esendemir, yerel basının ekonomik zorluklar, resmi ilanlardaki kısıtlamalar ve özlük hakları gibi birçok problem nedeniyle birer birer kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Adana Basınının İçler Acısı Durumu

Adana’nın Türkiye’nin en büyük dördüncü basın merkezi olduğunu belirten Esendemir, şehirde günlük yayın yapan 11 gazete, 15 günlük ve aylık yayın yapan 50’ye yakın gazete ve dergi, RTÜK’e kayıtlı 2 TV kanalı ve çok sayıda internet haber sitesi bulunduğunu söyledi. Ancak ekonomik zorluklar nedeniyle 15 günlük ve aylık yayın yapan birçok gazetenin kapanmak zorunda kaldığını, günlük gazetelerin ise ayakta kalma mücadelesi verdiğini belirtti. Esendemir, günlük gazetelerin basım ve dağıtım giderlerinin altında ezildiğini vurguladı.

Adana Ticaret Odası’na (ATO) Sert Eleştiri

Basının zor durumuna rağmen Adana’daki kurumların yerel basına destek vermediğini vurgulayan Esendemir, Adana Ticaret Odası’nı (ATO) örnek göstererek sert eleştirilerde bulundu. Esendemir, tüm basın kuruluşlarının üye olduğu ve aidat ödediği ATO’nun yılda bir kez bile ilan desteği sağlamadığını belirtti. ÇGC yönetimi olarak ATO Başkanı Yücel Bayram’ı ziyaret ettiklerini ve basının içinde bulunduğu durumu anlattıklarını ancak duyarlılık gösterilmediğini, gerekçe olarak da ATO yönetiminin karşı çıkmasının gösterildiğini söyledi. Esendemir, Adana’da ticaret yapan ve bu kentin insanı olan yönetim kurulunun bu tavrını anlamanın zor olduğunu ifade etti.

Basın Bültenlerine Tepki ve Boykot Çağrısı

Esendemir, yaygın ve yerel basını yok sayan kurumların gönderdikleri basın bültenlerinin dikkate alınmaması gerektiğini belirterek, “Yerel basını zor süreçte yalnız bırakan kurumlar, seslerini duyurmak istedikleri basın tarafından da yalnız bırakılacaklardır” dedi. Bu açıklama, yerel basın mensuplarına yönelik bir boykot çağrısı olarak da değerlendirilebilir.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na Çağrı

Esendemir, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na da seslenerek, sadece Adana Ticaret Odası’nın değil, Türkiye genelindeki tüm ticaret odalarının yerel basını desteklemesi gerektiğini vurguladı. Ticaret odalarının ciddi miktardaki gelir kaynaklarından bulundukları yörenin yerel basınını desteklemeleri konusunda tavsiyede bulunmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir