İL SANAYİ VE TEKNOLOJİ MÜDÜRLÜĞÜNÜN DENEYAP TEKNOLOJİ ATÖLYELERİ İLE İLGİLİ BASIN DUYURUSU

İL SANAYİ VE TEKNOLOJİ MÜDÜRLÜĞÜNDEN BASIN DUYURUSU

Deneyap Teknoloji Atölyeleri, Türkiye’nin yetenekli çocuklarını geleceğe hazırlıyor. Yurdun 81 ilinde 139 Deneyap Teknoloji Atölyesi, Edirne’den Kars’a kadar on binlerce öğrenciye Robotik ve Kodlamadan Nanoteknolojiye, Tasarım ve Üretimden Yapay Zekaya kadar 11 farklı alanda eğitim veriyor. Milli Teknoloji Hamlesinin önemli bir parçası olan Deneyap Teknoloji Atölyeleri için başvurular 7 Şubat’ta başladı ve son başvuru tarihi 25 Şubat 2024 olarak belirlendi.

Deneyap Teknoloji Atölyeleri, geleceğin mühendislerini, teknoloji girişimcilerini ve liderlerini yetiştirmek amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın ortak çalışmasıyla hayata geçirildi. 2023 yılı itibarıyla 15,910 öğrencinin aktif olarak eğitim aldığı atölyelerden bugüne kadar 2,700 öğrenci mezun oldu. 139 atölye, 262 derslik ve 20,000’den fazla öğrenci kapasitesine sahip Deneyap Teknoloji Atölyelerinde hâlihazırda 4,541 eğitmen geleceğin gençlerini yetiştirmektedir.

Deneyap Teknoloji Atölyeleri, tüm Türkiye’de eğitimde fırsat eşitliği anlayışıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Başvuru süreci 7 Şubat’ta başlamış olup, ülkemizin teknoloji alanındaki ilerlemesine katkı sağlayacak, meraklı bireyleri teknoloji üretme ve geliştirme konusunda teşvik etmektedir.

Başvuru sürecinde adaylar, öncelikle “E-Sınava” katılmaktadır. E-Sınavı başarıyla geçen adaylar, “Çevrim içi Eğitim ve Görev Tamamlama” aşamasına geçiş yaparlar ve bu aşamayı da başarıyla tamamlayanlar “Uygulama Sınavına” davet edilirler. Tüm aşamaları başarıyla tamamlayan adaylar, Deneyap Teknoloji Atölyelerinde eğitim almaya hak kazanırlar. E-Sınav sorularında adayların muhakeme, verileri okuyabilme ve yorumlama, çıkarım yapabilme, problemi tespit edebilme, kritik düşünebilme, araştırma yapabilme ve değişken belirleme becerileri ölçülmektedir.

Deneyap Teknoloji Atölyelerinde eğitim görmek isteyen adaylar, özgün fikirlerini ortaya koyabilecekleri proje tabanlı aşamalardan geçmektedirler. Öğrencilerin kendini ifade edebilme, özgün düşünme, yenilik katabilme, konu hakkında bilgi sahibi olma gibi çeşitli becerileri değerlendirilmektedir.

Deneyap Teknoloji Atölyelerine 2023-2024 eğitim öğretim yılında 4. sınıf, 5. sınıf, 8. sınıf, lise hazırlık sınıfı ve 9. sınıfta okuyan öğrencilerden başvurular kabul edilmektedir. Öğrenci Seçme Sınavı için başvurular www.deneyap.org ve www.t3kys.com adreslerinden yapılabilmektedir. Başvuru süreci Kurumsal Yönetim Sistemi (t3kys.com) üzerinden takip edilebilmektedir.

Türkiye’nin teknoloji geliştiren bir topluma dönüşmesini amaçlayan Deneyap Teknoloji Atölyeleri, ortaokul ve lise düzeyinde eğitimler vermektedir. Eğitim süreci, ilk 24 ay proje temelli dersler ve son 12 ay takımlar dönemi olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Atölyelerde yüz yüze verilen dersler arasında Tasarım ve Üretim, Robotik ve Kodlama, Elektronik Programlama ve Nesnelerin İnterneti, İleri Robotik, Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji, Enerji Teknolojileri, Havacılık ve Uzay Teknolojileri bulunmaktadır. Çevrim içi olarak verilen dersler arasında ise Yazılım Teknolojileri, Siber Güvenlik, Yapay Zeka ve Mobil Uygulama yer almaktadır.

Deneyap Teknoloji Atölyeleri, 11 farklı program başlığında 36 ay süren ücretsiz teknoloji eğitimleri sunmaktadır. Öğrenciler, eğitimleri boyunca proje şenliklerine katılarak özgüven kazanmakta ve mentorleri eşliğinde TEKNOFEST gibi ulusal ve uluslararası yarışmalara hazırlanmaktadırlar. Ayrıca, eğitimlere paralel olarak teknik ve bilimsel geziler, piknik ve kamp programları gibi etkinlikler de düzenlenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir