Özünde eğitime destek olmak olan kazanç sağlama projesi
Destek Verilince Daha Da Güzelleşen Sadece Kadın Değil

Eskade “Eğitime Sosyal Katkı Derneği Başkanı Şaziment Ertekin Demirkıran, derneğinin “Üreten Köy Kadınları” proje yetkilisi olarak üç yıl önce hayata geçmesinde önayak olduğu “Feke Lavanta Kokaçak” projesinde endemik bitki sertifikası alan kadın lavanta üreticileriyle bizleri buluşturdu.

  Morun en güzel tonuna sahip, mis kokulu lavanta tarlalarında proje süreçlerini anlattı.

Ertekin, “2018’de dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, İlçe Kaymakamı Buğra Karadağ ve İlçe Tarım Müdürü Hakkı Sarıoğlan birlikte Feke İlçesi’nde “Alternatif tarım ürünü çeşitliliğini arttırmak” amacıyla uygulamaya konulan ‘Feke Lavanta Kokacak Projesi’ kapsamında Halk Eğitimle bağlantılı olarak ziraat mühendisleri Tapan Bölgesinde yaşayan 21 kadınımıza endemik bitkiler ve lavantayı nasıl yetiştirebilecekleri hakkında teorik bilgilerin yanısıra ekonomik özgürlüklerini kazanıp nasıl istihdam yaratabileceklerinin eğitimini de verdirip kadınlarımızı sertifikalandırdık.” diyerek başladığı sözlerini  

     Özünde eğitime destek olmak olan kazanç sağlama projesi
Özünde eğitime destek olmak olan kazanç sağlama projesi

“Sertifikalarını alan üreticiler, üretimlerine başlamadan dönemin büyükşehir belediyesinin katkılarıyla derneğimizin öncülüğünde lavantadan nasıl faydalanacaklarını daha detaylı olarak öğrenebilmeleri için Isparta’nın Lavanta Bahçeleri ile meşhur Kuyucak Lavanta kokulu köyüne götürüldü. Orada üretim yapan kadınlarla bir araya getirip lavanta üretiminden azami fayda sağlayabilmeleri için nasıl bir yol çizmeleri gerektiğinin anlatıldığı eğitim toplantıları ve fikir alışverişlerinde bulunmalarını sağladık.”

     Özünde eğitime destek olmak olan kazanç sağlama projesi

“Projede dört kadın hibe aldı, hibe alamayan 5 kadın 3 bin kök lavanta verilerek büyükşehirle yaptığımız ortak çalışmayla desteklendi. Bu projede amaç kadın istihdamı, lavanta destilasyon turizmi yanında lavanta bahçelerini ziyarete gelen yerli yabancı alıcı ve turistlere üreticinin yöresel ürünlerinin satışını sağlamaktı.

Derneğimizin sloganına uygun olarak “KADINLAR ÜRETİYOR KIZ ÇOCUKLARI OKUYOR” hedefiyle lavanta üreticisi haline gelen kadınlarımız maddi manevi güçlensin, çocuklarını rahat okutsun ve meslek sahibi oluncaya kadar giderlerini lavantadan gelen gelirle karşılasınlar istedik. Yetmedi kazançlarından 300 öğrenci kapasiteli okul ve öğrencilerinin ihtiyaçlarına destek olmaları için protokol imzaladık.

Destek Verilince Daha Da Güzelleşen Sadece Kadın Değil
Destek Verilince Daha Da Güzelleşen Sadece Kadın Değil

Ardından üreticinin en büyük sorunu olduğunu bildiğimiz pazarlama problemlerine destek amacıyla Eğitime Sosyal Katkı Derneğimiz aracılığıyla firmalara ulaşıp satış anlaşmaları yaptık. Bölgenin iklim ve toprak dokusunun lavanta yetiştirmeye ne kadar uygun olduğunu bilip bu avantajı kadınlarımız ve bölge ekonomisine destek olacak şekilde kullanmamak olmazdı. Gördüğünüz şu sonuç herkese özellikle “Kırsalda Üretime”, diğer belediye ve derneklere örnek olmalı üretim yapmak isteyen kadınlara destek verilmeli.

Doğanın sunduğu “MOR’la” başlayan kadın hareketinde saklı EŞİTLİK

Bize bunu yazdıran ateşi birlikte yakan, çayları birlikte dolduran, kapkacağı birlikte yıkayan “Türk gelenekleri köylerde sürdürülüyormuş” dedirten lavanta üreticisi Atasoy ailesidir.

Şaziment Başkan, sözlerini “Lavantaların 3. yılında bir Lansman düzenlemek ve Tapan Bölgesi Lavanta Bahçelerini tüm Türkiye’ye duyurmak istemişsek de pandemi koşulları nedeniyle tanıtımımızı gerçekleştiremedik.

Lansman yapamadık ama bugün olduğu gibi ara ara üreticilerimizi ziyarete geliyoruz. Seyhan Belediye Başkanı Sayın Akif Kemal Akay ve aralarında üyelerimizin de olduğu Seyhan Kent Konseyi Kadın Meclisinin katkısıyla lavanta üreticilerimize destek olmak, elleriyle varettikleri lavanta tarlalarını ve ESKADE olarak eğitim bursu verdiğimiz kızlarımızı görmeye geldik. Üretici kadınlarımızın sorunlarını dinledik, çözüm noktasında arkadaşlara destek vermek için yetkilerle görüşmeler yaptık.” diyerek sonlandırırken

“Şunu tekrar vurgulamak isterim biz, ESKADE olarak bölgede lavanta çiçeği, lavanta yağı ve lavanta balı üretimi yaptırarak yöredeki insanlara ekonomik kazanç sağlamak için hali hazırda çalışmalar sürdürmüş ve sürdürmeye de devam edeceğiz. Kadınlarımızın haklı gururundan derneğimiz, üyelerimiz ve bizlerde pay alıyor ve çok mutlu oluyoruz.  Feke Lavanta Kokacak Projesi’ne desteklerinden dolayı derneğimize, üyelerimize, dönemin ilçe tarım müdürü, kaymakamı ve büyükşehir belediye başkanın Hüseyin Sözlü’ye teşekkürü borç biliyoruz.”

A.Duru. Akgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.