Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/u8559022/public_html/wp-content/themes/newsup/inc/ansar/hooks/hook-index-main.php on line 104

2020’de Fare Yılı başlıyor. Çin kültüründe fareyle ilgili çok sayıda efsane bulunuyor. Mesela farenin bir evin yiyeceklerini çalması, bu ailenin zenginliğinin ifadesi olarak yorumlanıyor.

Ancak Yangtze Nehri çevresindeki halkın nazarında, fare zararlı ve uğursuz bir hayvandır. Bu nedenle gelecek yılın güvenli ve huzurlu geçmesi için, Çin takvimine göre eski yılın son gününün gecesinde, farenin evlendirilerek uzaklara gönderilmesi gerektiğine inanılır… Farenin evlenmesiyle ilgili çizimler evlerin kapılarına asılır.

Fare aynı zamanda 12 hayvanlı Çin astrolojisinde kendisine yer bulmuş bir canlıdır.

Çin kültüründe önemli yere sahip olan Ay takviminde 12 burç bulunuyor. Takvime kaynaklık eden efsaneye göre, Tanrı bütün hayvanları huzuruna çağırmış. Emrini dinleyip gelen hayvanlara da geliş sıralarına göre birer yıl hediye edecekmiş.

Boğa, yeni yıl arifesinde hemen yola çıkmış ve en hızlı yetişen hayvan olmuş. Onu kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, koç, maymun, horoz, köpek, domuz ve fare takip etmiş. Tanrı bu 12 hayvana yıl hediye edecekken fare şikâyet etmiş. Fare, “Ben hayvanların en büyüğüyüm. İnanmıyorsanız, halka soralım, onlar söylesin.” demiş. Tanrı farenin şikâyetini gülünç bulmuş ancak halk için burç seçmek düşüncesiyle halkın değerlendirme yapması önerisini yine de kabul etmiş. Tanrı, 12 hayvana sokağa çıkmalarını ve halk tarafından değerlendirilmelerini buyurmuş. Boğa sokağa çıktığında halk, ona dostça davranmış ve başını okşamış, ancak hiç kimse boğanın büyük olduğunu söylememiş. Tam bu sırada fare, bir sıçrayışta boğanın sırtına çıkıvermiş. Bu, sokaktaki insanları şoke etmiş, kalabalıktan bir kişi “Aman, bu ne kadar büyük bir fare böyle!” diye bağırmış. Böylece Tanrı, ister istemez ilk yılı fareye vermiş, boğa ise ikinci sırayı almış.

Fare, birinci yılı almış ama bu durum iyi dostu kediyi kızdırmış. Çünkü kedi, fareden kendisini uyandırmasını ve beraber Tanrının yanına gidip bir yıl hediye alması için haber vermesini istemiş. Ancak fare Tanrının yanına gittiği sabah geç uyanmış. Aceleyle kedinin yanına giden fare, kediyi uyandırmaya çalışmış, ama bir türlü uyandıramamış. Böyle olunca, bir yandan da “Onu uyandırsam rakibim olur” diye düşünüş ve kediyi uyandırmaya çalışmaktan vazgeçerek birlikte kaldıkları yerden tek başına yola çıkmış. Böylece kedi de Tanrı’dan yıl hediyesi alma şansını kaybetmiş. Fare Tanrı’dan alacağını alıp sevinçle eve gelince, kızgın olan dostu kediyle karşılaşmış. Kedi, “Niye beni uyandırmadın?” diye bağırmış ve farenin üzerine atılmış. Fare yuvasına kaçıp canını kurtarmaktan başka çare bulamamış ve böylelikle aralarındaki dostça ilişki bozulmuş, can düşmanı olmuşlar.

Başka bir iddiaya göre, 12 burcun seçilmesi ve sıralanması da hayvanların günlük hareketlerine göre saptanmış. Bazı tarihçiler, bunun Çin ulusunun yılları kaydetmekte kullandığı eski yöntem ile azınlık grupların yılları hayvanlarla adlandırma yönteminin bir kaynaşması olduğunu ileri sürerken, bazılarıysa 12 burcun Çin’e Hindistan’dan girdiği görüşünü savunuyor. Çin’de, M.Ö. 3. yüzyıldan itibaren bir gün 12 zaman birimiyle ifade edilmeye başlanmış. Örneğin, gece 23.00-01.00 arası, bir zaman birimi olarak kabul edilmiş. Bu süre, farelerin en hareketli olduğu saat olması nedeniyle, fare birinci sırada yer almış. 15.00-17.00 arası, maymunların en hareketli olduğu ve yüksek sesler çıkardığı zaman dilimi olması nedeniyle bu hayvan da 9. sırada yerini bulmuş.

Hangi yıllarda doğan insanların fare burcundan olduğunu ve ne gibi kişilik özellikleri taşıdığını merak ediyor musunuz? Hemen anlatalım.

FARE BURCUNUN ÖZELLİKLERİ: ZEKİ ANCAK ATAK DEĞİL!

1922, 1936, 1948, 1960, 1972, 1996 ve 2008 yıllarında, bir de tabii yeni başlayacak olan 2020’da doğan insanlar fare burcundandır. Hızlı tepki gösterebilmek, değişik ortamlara kolayca uyum sağlayabilmek, zekâ, anlayış ve sanata eğilimli olmak, fare burcunda doğan insanların başlıca özellikleridir. Ancak yeterince cesur olmayan ve yönetim yeteneği düşük olan bu insanların yönetici olma şansları zayıftır. Fare burcundan insanlar genellikle geç yatarlar.

Fare yılının kutlama etkinlikleri, öteki yıllardaki gibi pek zengindir, ancak kutlama adetleri Çin’in çeşitli bölgelerinde değişiklikler gösterir. Ne var ki, bütün ailenin bir arada yılbaşı yemeği yemesi geleneği her yerde aynıdır. Çin mantısı olan Jiaozi, en yaygın yılbaşı yemeğidir. Doufu olarak adlandırılan soya peyniri ve balık kelimelerinin söylenişleri zenginlik kelimesini çağrıştırdığından, bunların yılbaşı yemeklerinde de özel bir yeri vardır.

GAMZE DÜRMEZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir