CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’den Niğde Merkez’de Esnaf ve Vatandaş Ziyareti

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bayram süresince gerçekleştirdiği ziyaretlerine Niğde Merkez’de devam etti. Gürer, pazar yeri ve kıraathanelerde esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelerek, onların sorunlarını dinledi.

Pazarda Vatandaşın Sıkıntıları

Pazarda karşılaştığı vatandaşlar, ekonomik sıkıntılar nedeniyle temel gıdalara erişimlerinin zorlaştığını dile getirdi. Bir vatandaş, “Gelirimiz daraldığı için istediğimiz her gıdaya erişmemiz ve tüketmemiz mümkün olmuyor. Açlık sınırı altında geliri olan hepimiz yoksullaştık.” dedi. Üreticilerin artan maliyetler nedeniyle fiyat düşürememesi, vatandaşların sadece zorunlu ihtiyaçlarını karşılayabildikleri bir duruma yol açıyor.

Üretim ve Tarım Sektöründeki Sorunlar

Ömer Fethi Gürer, üretim konusunda yaşanan problemleri de vurguladı. Ürün bolluğuna rağmen işçi bulmada zorluk çekildiğini belirten Gürer, “Kırsalda yaş ortalaması 60’a dayandı. Gençler üretimden uzaklaştı. Ürün var ama maliyeti karşılayan bir pazar sorunu oluşmaması ürünü dalda bırakıyor.” dedi. Meyve fiyatlarının düşmemesi ve pazara ulaşmamasının üreticiyi zor durumda bıraktığını ifade etti.

Pazarcı Esnafının Durumu

Pazarcı esnafının da ekonomik sıkıntılar yaşadığını belirten Gürer, esnafın geçmiş yılları aradığını söyledi. “Pazarcı esnafı geçmiş yılları arıyoruz. Bizim de satışımız ve gelirimiz düştü. Vatandaşta para yok, o nedenle ürünleri gıdım gıdım alıyorlar.” dedi.

Esnafın Talepleri

Gürer, işyerlerinde ziyaret ettiği esnafın prim gün sayısının 9000 günden 7200 güne düşmesi yönündeki taleplerinin karşılanmasını istediğini belirtti.

Vatandaşların Gelir-Gider Dengesi

Kıraathanelerde vatandaşlarla da görüşen Gürer, “Kahvede gün geçiren yurttaşlar gelir gider dengesizliğinden dolayı bütçelerinin daraldığını anlattılar. Yurttaş, ‘Gelirimize göre yaşamaya çalışıyoruz. Yoksulluğu tanıyıp yaşıyoruz.’ dedi.” şeklinde konuştu.

Gençlerin Gelecek Kaygısı

Özellikle üniversiteye hazırlanan gençlerle ilgili sorunlara değinen Gürer, “Gençlerin gelecek kaygısını sohbetlerde birebir görmek mümkün. Üniversite eğitimi için farklı illere gidecek gençler burs ve yurt arayışında zorluk çekiyor.” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, gerçekleştirdiği ziyaretlerde esnaf ve vatandaşların ekonomik sorunlarına dikkat çekerek, çözüm önerileri üzerinde durdu. Gürer’in Niğde’deki ziyaretleri, yerel halkın yaşadığı zorlukların gündeme taşınması açısından önem taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir