ingiltere'de yoksullaşma yiyecek

İngiltere’de yoksullaşma: ‘Yiyecek dağıtımı kuyrukları her günden bir fazla uzuyor’

İngiltere’nin Kent bölgesinde Aylesham’da ihtiyacı olanlara temel gıda maddeleri dağıtan BeChange Gıda Bankası’nın yöneticisi Angela Dogget, sabahları deponun kapısını açtığında tanıdık yüzler görmeye alışkın. Son günlerde düzenli olarak yiyecek yardımı almaya gelenlerin sayısının arttığını ve kuyrukların uzadığını anlatıyor.

“İki ay içerisinde normalde dört ya da beş kişinin biriktiği kuyrukların 25-30 kişiye kadar çıktığını söyleyebilirim. Bunlar evli çocuk sahibi gençler, yaşlılar ve çalışan insanlar. Her hafta bir önceki hafta görmediğiniz insanları görmeye başlıyorsunuz.”

“Daha uzak yerlerden, köyün dışından gelenler de var. Aile fertleri ve komşuları için de endişe eden ve onlar için de yardım alanlar mevcut.”

Angela tek bir örnek değil. Açlık tehlikesiyle yüz yüze insanlara yardım amacıyla oluşturulmuş yardım kuruluşları ve tabandaki toplum örgütlenmeleri, hizmetlerine talebin arttığını söylüyorlar.

Birleşik Krallık çapında açlıkla mücadele eden binlerce örgütlenmeye ve gönüllü gruba yiyecek dağıtımı yapan FareShare adlı kuruluş tarafından yapılan kapsamlı bir araştırmanın sonuçları da bu izlenimleri doğruluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir