YABANCI DİL ÖĞRETMEN ADAYLARI NEDEN FARKLI SINAVLARA TABİ TUTULUYOR?

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail KONCUK, Almanca ve Fransızca öğretmen adaylarının ÖABT (Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi) yerine ilkbahar dönemi YDS’ye (Yabancı Dil Sınavı) girme kararının doğru bir adım olmadığını belirterek, Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya SELÇUK’a soru önergesi verdi.

“03.01.2017 tarihli ÖSYM duyurusuyla, İngilizce öğretmenliği dışındaki dillerin ÖABT (öğretmenlik alan bilgisi testi) ilkbahar dönemi YDS’ye girmesi kararı alınmıştır. Zaten İtalyanca, Rusça gibi dillerde alım yapılmamaktadır, dolayısıyla sınava çoğunlukla Almanca ve Fransızca öğretmenleri girmektedir. 2019 Şubat ataması için açıklanan kontenjan sayıları ihtiyaca karşılık gelmemekte ve yetersiz kalmaktadır.

ÖABT, öğretmen adaylarının alanlarındaki yeterliliği ölçen sınavdır. YDS ise akademisyenler veya yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personelinin yabancı dil bilgisi seviyesini belirlemek için yapılan bir sınavdır ve içeriği de bu amaçlara uygun olarak düzenlenmiştir. ÖABT içerik olarak alan bilgisini ölçerken,  YDS’de üniversitede dil bölümlerinin gördüğü Dilbilim, Edebiyat ve Alan Eğitimi derslerinden sorular yoktur. Bu nedenle birbirini karşılamayan bu sınavları, yabancı dil öğretmen atamalarında birbirinden ayrı tutmak gerekmektedir. Ayrıca ÖSYM’nin yaptığı duyuru tarihi sınava girecek adaylar açısından talihsiz olmuştur. YDS 24.03.2019 tarihinde ÖABT ise 28.07.2019 tarihinde yapılacaktır. Görüldüğü üzere adaylar, hem sınav içeriği hem de zaman yönünden mağdur duruma düşmektedirler.

Almanca ve Fransızca öğretmen adaylarının da tüm öğretmen adayları gibi içerik yönünden aldıkları eğitime uygun olan ÖABT’ye girmelerini ve atama kontenjanlarımızda da artış yapılmasını beklemekteyiz.” Bu bağlamda KONCUK, “MEB tarafından, ÖSYM’ce ÖABT kapsamında sınav yapılmayan Almanca ve Fransızca gibi dillerde öğretmen atamalarında YDS sonuçları yerine,  öğretmen ataması İngilizce öğretmenliğinde olduğu gibi YDS yerine ÖABT ile atanması amaca uygun olacaktır. Bu nedenle Almanca, Fransızca öğretmenlerinin tüm öğretmen adayları gibi ÖABT ile atanması için yeni bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?” diyerek soru önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiğini belirtti.

0 thoughts on “İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail KONCUK”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir