Adana İnşaat Sektörünün öncü kurumlarından olan Dizmanlar Group Yönetim Kurulu Başkanı ve DAİMFED Genel Başkan Yardımcısı Nihat Dizman sektörün alarm verdiği konut satışlarının hiç olmadığı kadar dip yaptığı bir dönemi ayrıca deprem riskini azaltacak konutların satışı için önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı.

KONUT SATIŞLARINDAKİ SERT DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

Konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 44,4 geriledi. Böylelikle konut satışlarında Temmuz 2021’den bu yana en sert düşüş izlendi. Adana inşaat sektörünün öncü kurumlarından Dizmanlar Group Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Dizman Konut satışlarındaki düşüşün nedenini “Seçim sürecinde ‘bekle-gör’ dönemi, krediye erişimin neredeyse imkansızlaşması ve arz sıkıntısının fiyatlar üzerindeki baskısı” olarak açıkladı.

SIFIR KONUT SATIŞI YARI YARIYA DÜŞTÜ

Dizmanlar Group Yönetim Kurulu Başkanı ve DAİMFED Genel Başkan Yardımcısı Nihat Dizman açıklamasında; “Türkiye genelinde ilk el konut satış sayısı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,1 azalarak 25 bin 886 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk el konut satışının payı yüzde 31 oldu. İlk el konut satışları Ocak-Haziran döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17,9 azalışla 171 bin 158 olarak gerçekleşti. Tüketicinin yatırımda
‘güvenli liman’ gördüğü konut sektöründe satışlar nisanda sert düştü. Satışlar 133 bin 58 adetten 85 bin 652’ye gerilerken, kredili satışların payı da yüzde 20’lere geriledi.

Türkiye’de konut satışları 100 bin adetin altına gerileyerek sert düştü. Geçen yıl nisan ayında 133 bin 58 adet olan konut satışları, bu yıl yüzde 35,6’lık düşüşle 85 bin 652 adete geriledi. Böylelikle konut piyasasında satışlar hem aylık hem yıllık rakamların gerisinde kaldı. En büyük yarayı ipotekli satışlar aldı. Satışlar geçmişe kıyasla alarm veriyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden yapılan belirlemelere göre, kredili satışlar yüzde 32 düştü. Verilere göre, nisanda 85 bin 652 adet konutun sadece 21 bin 769’u krediyle satıldı. Böylelikle toplam konut satışlarında yüzde 25 pay aldı. Yılın ilk beş ayındaki düşüşü yüzde 20’ye yaklaştı.” İfadelerinde bulundu.

KALİTELİ KONUTLAR DEPREM RİSKİNİ AZALTIR

Dizmanlar Group Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Dizman; “Tüketicinin yatırımda ‘güvenli liman’ gördüğü konut sektöründe satışlar nisanda sert düştü. Satışlar 133 bin 58 adetten 85 bin 652’ye gerilerken, kredili satışların payı da yüzde 20’lere geriledi. Bu doğrultuda kaliteli deprem riskini azaltacak konutların satışının önü açılmalıdır.

Bu konuda gerekli önlemlerin biran önce alınması şart hale gelmiştir. Bunlar İnşaat Maliyetlerinin düşürülmesi, konut alacakların kredi oranlarının makul hale getirilmesi ve diğer bürokratik işlemlerinkolaylaştırılması gerekmektedir. ” Açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir