TÜRKKEP Genel Müdürü Olcay Yıldız,

E-Fatura’ya Geçiş Zorunluluğu İçin Son Tarih 1 Temmuz

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile birçok sektör, 1 Temmuz 2024 tarihine kadar e-Fatura sistemine geçiş yapacak. TÜRKKEP’e göre bu uygulama, Türkiye’nin dijital dönüşümüne katkı sağlayarak işletmelerin fatura maliyetlerinde önemli tasarruflar elde etmelerini mümkün kılacak.

E-Belge Kullanımı Artıyor

Yapılan yasal düzenlemelerle Türkiye’de e-belge uygulamalarının kullanım oranı giderek artıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yayımlanan 509 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği kapsamında, 2023 hesap dönemi brüt satış hasılatı 3 milyon TL ve üzeri olan tüm mükellefler, 1 Temmuz 2024 tarihine kadar e-Fatura sistemine geçiş yapacak. Geçen yıl brüt satış hasılatı 500 bin TL ve üzeri olan gayrimenkul ve motorlu araç alım satımı veya kiralama hizmeti veren işletmeler ile internet üzerinden satış yapan mükelleflerin de aynı tarihe kadar e-Fatura’ya geçiş yapması gerekiyor.

Kimler E-Fatura’ya Geçecek?

Tebliğe göre:

  • Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Kanunu’na ekli listelerde belirtilen malların ithali, imali ve teslimiyle ilgili faaliyetlerde bulunan işletmeler,
  • Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) lisansı alan işletmeler,
  • İhracat işlemi yapan firmalar,
  • Kültür ve Turizm Bakanlığı ya da belediyelerden ruhsatlı oteller, 1 Temmuz 2024 tarihinde e-Fatura’ya geçmek zorunda olacak.

E-Fatura’nın Avantajları

E-Fatura sistemine dahil olan işletmeler:

  • Kâğıt, baskı ve posta maliyetlerinden tasarruf edebilecek.
  • Elektronik ortamda hızlı, kolay ve güvenli şekilde oluşturulan, gönderilen ve onaylanan e-Faturalar sayesinde operasyonel güçlerini artıracak ve zaman kayıplarını önleyecek.
  • Kâğıt kullanımı ve lojistik ihtiyaçlarının ortadan kalkmasıyla çevreye katkıda bulunacak, ağaçların korunmasını ve karbon ayak izinin azalmasını sağlayacak.

TÜRKKEP Genel Müdürü Olcay Yıldız’ın Açıklamaları

TÜRKKEP Genel Müdürü Olcay Yıldız, düzenlemeyle ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Teknolojinin hızla gelişmesine paralel olarak yapılan yasal düzenlemeler, ülkemizde elektronik belge kullanımını artırmaya devam ediyor. GİB tarafından yapılan yeni düzenlemeyle 1 Temmuz 2024 tarihi itibarıyla turizmden inşaata, otomotivden e-ticarete kadar birçok alanda hizmet veren işletmeler, e-Fatura sisteminin avantajlı dünyasına adım atacak. E-Fatura’ya geçiş zorunluluğu olmayan ancak avantajlarından faydalanmak isteyen anonim şirket, limited şirket, şahıs/gerçek şirket statüsüne sahip tüm mükellefler de ciro kısıtlaması olmaksızın e-Fatura sistemine dahil olabilecek. Bu uygulama, işletmelerin daha verimli, hızlı ve düşük maliyetli fatura işlemleri yapmalarını sağlayacak. E-Fatura sistemi; veri güvenliği, hızlı işlem kabiliyeti ve çevresel sürdürülebilirlik açısından kullanıcılarına büyük avantajlar sunuyor. Dijital dönüşüm, artık bir zorunluluk değil gereklilik haline geldi.”

Elektronik ortamda hızlı, kolay ve güvenli şekilde oluşturulan, gönderilen ve onaylanan e-Faturalar sayesinde operasyonel güçlerini artıracak ve zaman kayıplarını önleyecek.

TÜRKKEP, GİB tarafından 27 Eylül 2013 tarihinde e-Fatura Hizmet Sağlayıcısı (Özel Entegratör) olarak yetkilendirilen bir güven kurumudur. TÜRKKEP, geliştirdiği yenilikçi çözümlerle şirketlerin ve kurumların dijital dönüşüm süreçlerine katkı sağlıyor. Olcay Yıldız, “GİB’in son düzenlemesiyle e-Fatura geçişlerinde büyük yoğunluk yaşanacağını düşünüyoruz ve işletmelerimizin bu yoğunluğa yakalanmamaları adına 1 Temmuz tarihini beklemeden önce sisteme geçiş yapmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir