Köylerde Yaşamı Yaşanılır Hale Getirmek Mümkün
KÖYLERDE YAŞAMI YAŞANILIR HALE GETİRMEK MÜMKÜN

Ekonomik ve savaş sebeplerinden dolayı köyler boşaldı, köylüler umut gördüğü şehirlere taşındılar ve köylerde sadece yaşlılar kaldı.
Gençler işsizlikten dolayı köylerden şehirlere akın ettiler yaşlı kesim olan insanlarımız ise köylerini yer yurtlarını ev barklarını bırakmak istemediklerinden dolayı köylerde kaldılar

Eskiden ekilip, biçilen tarlalar, meralarına hayvanların yayıldığı, çocukların şen seslerinin duyulduğu, güzleri düğün mevsimi olan topraklar şimdi terkedilmiş, sessizleşmiş durumda. Köylerde genç kalmadığı İçin düğün dernek yapılmıyor, gelenekler tarihe karışmak üzere, çocuk olmadığı İçin köy okulları yok artık İnsanları köyde tutabilmek için devlet köyleri cazip hale getirecek projeler geliştirmeli.

Köyler çağın çok gerisinde kaldığı için ayrıca da tarım ve hayvancılık da hem çok ağır hem de insanların maddi açıdan geçimini sağlamaya artık yetmediği için insanlar haklı olarak köylerde yaşamak istemiyorlar.

Köylerde Yaşamı Yaşanılır Hale Getirmek Mümkün
Köylerde Yaşamı Yaşanılır Hale Getirmek Mümkün

Devlet köylere şehirdeki imkanlardan sağlamaya çalışmalı meselâ doğalgaz olsa köylerde de, en azından her köyde bir sağlık ocağı olsa, köylerde oturan insanlara emekli olmaları için sigorta primlerinin yarısını devlet karşılasa, yine elektrik ve su faturalarının sadece yarısı alınsa köylerde insanlar bu kadar şehirlere gitmez ve hatta şehirlerden tekrar köylere geri dönenler olur düşüncesindeyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir