MADIMAK KATLİAMINI UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ!

MADIMAK KATLİAMINI UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ!

2 Temmuz 1993: İnsanlığın Gözü Önünde Yaşanan Katliam

2 Temmuz 1993’te insanlığın gözü önünde bir katliam yaşandı. 33 sanatçı ile 2’si otel çalışanı tam 35 can diri diri yakıldı. 21. yüzyılın eşiğinde yaşanan bu insanlık suçu, tarihimizin utanç sayfalarındaki yerini aldı. Tam 31 yıl geçti aradan, gerçek katillerle azmettirenler cezasız kaldılar ve dava zaman aşımına uğratıldı.

Sloganlar ve Devletin Sessizliği

“Şeriat isteriz!” “Laik Cumhuriyet burada kuruldu, burada yıkılacak!” “Laiklik gidecek, şeriat gelecek!”

Sivas’ta, Madımak Oteli’nin önünde gözü dönmüş binlerce cani, ağızlarından salyalar saçarak bu sloganlarla höykürüyordu. Yurttaşlarının can ve mal güvenliğini korumakla yükümlü olan devlet, aynı zamanda kendine karşı yapılan bu kalkışmaya ne yazık ki sessiz kaldı.

İnsanlık Suçu Olarak Sivas Katliamı

Sivas katliamı, insanların düşüncelerine, kimliklerine, farklılıklarına düşman olmanın yarattığı bir insanlık suçudur. Bu dava hukuken zaman aşımına uğrasa da sağduyulu insanların vicdanlarında kanamaya devam ediyor; edecektir.

Çukurova Sanat Girişimi Olarak Adalet Mücadelesi

Çukurova Sanat Girişimi olarak ülkemize adalet gelene değin, yaşatılan katliamları anımsatmayı sürdüreceğiz. Sivas katliamında yitirdiğimiz canları unutmadık, unutturmayacağız! Işıklar içinde uyusunlar!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir