Ceyhan YıldırımCeyhan Yıldırım

Tarihte eşine az rastlanan, Türk milletinin gönlüne silinmez kalemle adını yazdıran dünya lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 85. Ölüm yıldönümünde kendisini hüzün, saygı ve şükranla anıyoruz.

Yüce Devlet adamı Atatürk’ün ölümünü müteakip günlerinde Doğu Anadolu’nun bir dağ köyünde yalnız yaşayan yaşlı bir ninenin tek ineğini kurt yer, nine ağıt yakar, “kör olası kurt sende mi Mustafa Kemal Paşanın öldüğünü duydun, eğer Mustafa Kemal Paşa yaşasaydı, bu kurt bu ineği yemeye cesaret edemezdi” der.

Bir 10 Kasım günü ağlayan Endonezyalı rahibeye Müslüman da değilsiniz Atatürk’ten size ne denildiğinde o “Atatürk bizim de babamızdı onun sayesinde biz de kurtulacaktık” cevabını verir. (1)

Sakarya savaşının en kritik günleri idi müthiş bir kıtlık yaşanıyordu.

Mustafa Kemal, İsmet Paşa, Asım Gündüz, Kazım bey sofraya birlikte oturdular. Yemek bir parça tavuk ve dört beş dilim siyah ekmekten ibaretti.

Mustafa Kemal Kazım beye erlere yiyecek ne verebilldiniz ! .diye sordu. Oda Hayrullah bey’e seslendi.

Hayrullah bey  yutkundu. “Efendim dün sabah tedarik ettiğimiz buğdayı kavurmaları için birliklere dağıtmıştık” diyebildi.

Mustafa Kemal Paşa biraz düşündükten sonra önündeki tavuk parçasına el sürmeden kalkıp yürüdü, öteki paşalar da onu izleyerek sofradan kalktılar o akşam herkes aç yattı. (2)

Dünya’da 35 ülkede büstü ve 120 cadde’de adı bulunan, tek Devlet adamı Mustafa Kemal’dir.

Küba, sadece Atatürk’ün büstü olan ülkedir. Fidel Castro tek Atatürk büstü için izin vermiş ayrıca Atatürk’ün hayatını anlatan bir de kitap bastırıp ücretsiz olarak dağıttırmıştır.(3)

Vehhabilik te mezar ziyareti günah sayıldığı için, Suudiler bütün mezarları yıkmaya başlamış, sıra Hz. Muhammed’in mezarına gelmiş, ülkedekiler Mustafa Kemal’den yardım istemişler.

Atatürk’ün bu olayı duyunca tüm manevi duyguları kabarmış ve Suudi kralına:

Hz. Muhammed’in değil mezarına, türbesinin bir taşına dahi dokunulursa bedelinin çok ağır olacağını bildiren nota niteliğinde bir yazı göndermiştir. (4)

İstiklal harbinin başladığı sıra da Atatürk’e dediler ki:

Nasıl mümkün olur ordu yok, “Kurulur”, iyi ama bunun için para lazım oda yok “Bulunur”, düşmanlarımız çok “Yenilir” dedi. (5)

Atatürk, 1930 yılında Adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt ile çıktığı bir gezi sırasında Alanya’ya uğrar, kendisini karşılayanlar arasında yargıcı olmadığı söylenir, bu uyarıya Cumhuriyet geleneğine uygun şu yanıtı verir: “o yargıçtır biz ona gideriz”(6)

Bir insanı en iyi düşmanı tanır derler

“Atatürk bir öğretmendi, Mussolini onun ilk, ben ikinci öğrencisiyim” der. (Adolf Hitler)

– İngiliz Başbakanı Lloyd George, ” İnsanlık tarihi birkaç yüzyılda bir dahi yetiştirebiliyor, şu talihsizliğimize bakınız ki küçük Asya’sa (Türkiye’de) çıktı” demiştir.

-Mahatma Gandhi “Mustafa Kemal İngilizleri yenene kadar Tanrı’yı da İngiliz’ in yanında zannediyordum” diyordu.

14 Haziran 1926 yılında İzmir suikasti tertibinin çıktığı günler de Mustafa Kemal Atatürk “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” demiştir.

Atatürk”ün çocukluk arkadaşı Süleyman Asaf bey anlatıyor : Atatürk’ün  öldüğü gün

“İtalya’daydım, istasyonda bir Türk arkadaş sabah çıkan gazetelerden birisinde bir İtalyan profesörünün Atatürk’e dair yazdığı bir yazıyı bana tercüme ediyordu”

Yazı şöyle başlıyordu, “Sezar, İskender, Napolyon ayağa kalkınız büyüğünüz geliyor” (7)

Sözü ünlü halk ozanı Aşık Veysel’e verelim:

Ağlayalım Atatürk’e

Bütün dünya kan ağladı

Süleyman olmuştu mülke

Geldi ecel can ağladı,

Atatürk’ün eserleri

Söylenecek bundan geri

Bütün dünyanın her yeri

Ah çekti vatan ağladı,

Bu ne kuvvet ,bu ne kudret

Var idi bunda bir hikmet

Bütün Türkler İnönü ismet

Gözlerinden kan ağladı,

Uzatma Veysel bu sözü

Dayanmaz herkesin özü

Koruyalım yurdumuzu

Dost değil, düşman ağladı

Dünya insanlık yaşamında derin izler bırakan yüce Atatürk’ü bir kez daha minnetle anıyor manevi huzurunda saygı ile eğiliyorum. Ceyhan YILDIRIM

Faydalanılan Kaynaklar :

1. Milli Güvenlik kitabı

2.Asım Gündüz

3. Şükrü Kızılot

4.Nevzat Yalçıntaş

5.Kadircan Kaflı

6.Çetin Aşçıoğlu

7.Süleyman Asaf ilbay

One thought on “MATEMLİ GÜN”
  1. Bundan daha güzel anlatılamazdı Aziz Atam. Rahmet ve şükranla anıyor; usta kalem değerli dostum Ceyhan Beyi tebrik ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir