İYİ Parti’li Mehmet Aslan: Gençleri Hedef Alan Bu ‘Deli Dumrul’ Sistemini Durduralım!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Mehmet Şimşek yönetiminde, dünya genelinde az rastlanan vergi ve zam politikalarıyla kamuoyunun tepkisini çekiyor. Bakanlık, motokuryelerden vergi alınması, bahşişlerin vergilendirilmesi, yurt dışı çıkış harçlarının 150 TL’den 3.000 TL’ye çıkarılması gibi birçok konuyu içeren bir çalışma yürütüyor.

1 Temmuz’dan sonra TBMM’ye sunulması beklenen bu öneri paketi, iktidara yakın haber kuruluşları tarafından “vergide adalet”, “çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi” gibi sloganlarla duyuruldu. Ancak İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi ve Gençlik Yapılanmasından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Mehmet Aslan, yeni vergi planını “çılgın proje” olarak nitelendirerek, “Bu çılgın projenin mimarı gibi görünen Mehmet Şimşek, bildiğimiz ‘Deli Dumrul’un pabucunu dama atacak gibi görünüyor” dedi.

‘Özellikle Gençler İçin Ölüm Yasası’

Mehmet Şimşek’in “Deli Dumrulluk taslayarak” ekonomik çöküşü engelleyebileceğini düşündüğünü belirten Mehmet Aslan, “Bu uygulamalar zinciri ülkemizde emeğiyle geçinen milyonları uçuruma sürüklemeyi hedefliyor, ama en çok da gençleri. Okul ve harçlık masraflarını çıkarmak için motokuryelik ve garsonluk yapanların çoğunluğu gençler. Öğrencilerin, çalışma hayatına yeni başlamış, birikimi olmayan gençlerin geçimini zorlaştırıyorsunuz. Motokuryelik ve garsonluk yaparak geçimini sağlayan, biriktirdikleriyle yılda bir-iki ülke görmeyi arzu eden bir genç için bu ölüm yasasıdır” ifadelerini kullandı.

‘Böyle Abuk Sabuk Sistem Dünyada Görülmüş Şey Değil!’

Mehmet Aslan, Mehmet Şimşek’in kurmaya çalıştığı sistemi eleştirerek, “Motokuryelik yapacaksan vergini öde, bahşişine de ortağım, yurt dışına çıkacak olursan da dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir pul için anlamsız bir para öde sistemi” olarak tanımladı. “Mehmet Şimşek’in toplamayı arzu ettiği para, iktidar yandaşı inşaat şirketlerinin son 10 yılda affedilen vergilerinin yanında devede kulak kalır. Gazete ve televizyonlar bu vergi paketini çok olumlu bir şeymiş gibi sunuyor ama aslında yanlış ekonomi politikasının sonuçlarının halka fatura edilmesinden başka bir şey değildir. Böyle abuk sabuk bir sistem dünyada görülmüş şey değil!” ifadeleriyle tepkisini dile getirdi.

AKP’nin Gençliğe Mesajı: Aldığın Simite de Ortağız!

Türkiye’de milyonlarca gencin AKP’li yıllarda geleceğe dair umudunu kaybettiğini belirten İYİ Partili Mehmet Aslan, “Gençler üniversiteyi bitirdiklerinde doğrudan ‘diplomalı işsizler’ kervanına katılıyor. Gençlerin diploması sayesinde geçim sağlayabileceğine dair umudu kalmadı. Çoğu daha okurken motokuryeliğe, garsonluğa başlıyor. Bunun üstüne okul harçlığına da ortağız, aldığın simite de ortağız, yurt dışına çıkacak olursan bir ayak bastı parası alırız demek gençliğe ‘siz yaşamayın’ demektir. O nedenle en çok da gençliği hedef alan bu ‘Deli Dumrul’ sistemini birlikte durduralım! Durduralım ki gençlik yaşasın…” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir