Muzaffer Bal, törende Mercan ile ilgili konuştu

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Kurucu üyelerinden Mehmet MERCAN son yolculuğuna uğurlandı.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Sosyal Tesisleri’nde yapılan cenaze törenine; ÇGC Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkan Vekili Cafer Esendemir, Başkan Yardımcılarından A.Engin Kanber, Hüseyin Arat, Genel Sekreter Süreyya Uri, Yönetim Kurulu üyelerinden Çetin Ulucan ve MustafaAkköse ile CHP eski Milletvekillerinden Zülfikar İnönü Tümer, TSYD Adana Şube Başkanı Kerim Hoşfikirer, Hürriyet Gazetesi Bölge Temsilcisi Erdal Fernergiz, Çukurova Press Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sabit Özkeser, Milliyet Gazetesi eski Temsilcisi Muzaffer Bal, DHA eski Temsilcisi Orhan Apaydın ile gazeteciler ve ÇGC üyeleri katıldı.

Törende konuşan Başkan Cafer Esendemir; Adana basınının duayenlerinden Mehmet Mercan’ın vefatı nedeniyle üzgün olduklarını belirterek, “Acılı bir günde sizlerle birlikteyiz. Mehmet Mercan ağabeyimiz çok iyi bir gazeteciydi. Hepimizin çok değer verdiği ağabeyimizdi. Dile kolay 70 yıldır gazeteciydi. Adana için çok değerliydi. Çok üzgünüz. Son dönemlerinde sağlık sorunları yaşıyordu. Ailesine, sevenlerine ve meslektaşlarımıza başsağlığı diliyoruz” dedi.

Milliyet Gazetesi eski Temsilcilerinden Muzaffer Bal da Mehmet Mercan ile aynı yıllarda birlikte çalıştıklarını belirterek, “Acımız büyük. Gerçekten iyi bir dost, iyi bir gazeteci, iyi bir aile babası ve vatansever bir insandı.

Herşeyin kirlendiği bir dönemde tertemiz bir şekilde hayata veda etti. Bütün güzellikleriyle anılarımızda yaşayacak. Allah rahmet eylesin” diye konuştu.

Hürriyet Gazetesi Bölge Temsilcisi Erdal Fernergiz; “Acılı bir günde birlikteyiz.Hep birlikte Mehmet abimizi uğurlayacağız. Mehmet abi ile uzun yıllar birlikte olmanın yanı sıra bir çok yerde yollarımız kesişti. İşini titizlikle yapan, disiplinli, ciddi vevakurbir insandı. Yılların dostunu kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyim. Başımız sağolsun. Allah rahmet eylesin” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi’nde birlikte çalışan Ramazan Şanıvar, “Mehmet abi sürekli olarak kendini geliştiren, saygılı, nezaketli ve hoşgörü sahibi, mütevazi bir kişiydi. Basın mesleğine olan düşkünlüğüyle öne çıkan Mehmet abiyi asla unutmayacağız” derken,

Mehmet Mercan’ın bölge temsilciliği döneminde birlikte çalışan Ufuk Tekin de konuşmasında;

“Mehmet abi habercilik konusunda çok titiz, bilgili, nezaketli ve dürüst bir insandı. Güleryüzü ve hoşgörüsü ile hepimizin saygısını kazanmıştı. Ciddi ve disiplinliydi. Mesleki birikimlerini bizlerle paylaştı, bize ağabeylik yaptı. Çok üzgünüz. Başımız sağolsun” dedi.

Çukurova Press Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sabit Özkeser de ofis boy olarak girdiği Cumhuriyet Gazetesi’nde Mehmet Mercan’ın kendisine babalık yaptığını, kendisini manevi babası olarak gördüğünü belirterek, “14 yaşımdayken yanınageldim.Manevi babamdı. Mükemmel bir insandı. Bana emeği çok büyük. Menakın cennet olsun” dedi.

Daha sonra Mehmet Mercan için eller semaya kaldırılıp, dua edildi.

Asri Mezarlığı’nda kılınan öğle namazını müteakip Mehmet Mercan toprağa verildi.

Mezarlıktaki törene Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile Daire Başkanları da katılarak, ailesine ve basın mensuplarına başsağlığı dileğinde bulundu.

MEHMET MERCAN KİMDİR?

1937 yılında Diyarbakır’da doğdu.

Mesleğe 1953 yılında Diyarbakır Zafer Gazetesi’nde başladı.

TBA ve Milliyet gazetelerinde görev yaptı.

Uzun yıllar Cumhuriyet Gazetesi’nin Adana Bölge Temsilciliği görevini yürüttü.

Anadolu’da Gazetecilik ve Diyarbakır Basını isimli bir kitap yazdı. 2009 yılı Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü’ne layık görüldü.

2004 -2010 yılları arasında Diyarbakır GAP Radyosu’na, “Gündönümü” kuşağı içinde yer alan “Geçmiş Zaman Olur ki” adlı bir program yaptı. Evli ve altı çocuğu vardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir