NORMALLEŞME KAYYUMLA SAĞLANAMAZ!

TMMOB Adana İKK Sekreteri Kerem Şahin, Hakkâri Belediyesi’ne Kayyum atanmasının kabul edilemeyeceğini belirterek, “Seçim ve onun tezahürü olan halk iradesinin, idari bir karar ile ortadan kaldırılması en hafif deyimiyle idari bir darbedir.” dedi.

Adana’da bulunan TMMOB Adana İKK Sekreteri Kerem Şahin, siyasi parti ve meslek odası temsilcilerinin katıldığı bir basın açıklamasında şunları söyledi:

“Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı gözaltına alındı ve yerine Hakkari İli Valisi kayyum atanarak Türkiye’nin demokrasi tarihinde kara bir leke oluşturuldu. Seçilmiş belediye başkanının görevden alınmasının gerekçesi, Cumhuriyet Savcılıklarınca başlatılan soruşturmalar ve kovuşturmalar olarak gösterildi. Ancak yargı kararı olmadan gerçekleştirilen bu içişleri Bakanlığı’nın kararı, masumiyet karinesini yok sayıp seçmen iradesini gasp etmektedir.

Seçim ve halk iradesinin idari bir kararla ortadan kaldırılması en hafif deyimiyle idari bir darbedir. Bu darbe, Türkiye’nin demokrasisine katkı sağlamaz. Dahası, görevden alınan belediye başkanının hüküm giymesine rağmen doğrudan kayyum atanması, hukukun ihlal edilmesine neden olmuştur.

Bölge halkının demokrasiye olan güveninin sarsılması, Türkiye’de barış, kardeşlik ve eşit yurttaşlık anlayışına aykırıdır. Ülkemizin en çok ihtiyaç duyduğu şey normalleşme ve demokratikleşmedir. Demokrasinin güçlenmesi, eşitlik, özgürlük, adalet ve barış içinde bir yaşamın kurulmasıyla mümkündür. Hiç kimse, ülkemizdeki en temel demokratik ilkeleri yok etmeye veya insanların iradesine müdahale etmeye hakkı yoktur.

Bu nedenle, siyasi iktidarı kayyum uygulamalarından vazgeçmeye çağırıyor ve halkın iradesine saygı duymaya davet ediyoruz.

TMMOB ve il/ilçe koordinasyon kurullarıyla eş zamanlı olarak yaptığımız bu açıklama ile, hangi il veya ilçede olursa olsun kayyum yönetimini reddettiğimizi ve demokrasiye sahip çıkacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir