Vatan Partisi Öncü Kadınları Olarak Biz Sizlere Yakıştıramadık; Siz Kendinize Yakıştırdınız mı
Vatan Partisi Öncü Kadınları Olarak Biz Sizlere Yakıştıramadık; Siz Kendinize Yakıştırdınız mı

Murat Karakaş, Egede Sonses internet kanalında 31 Temmuz 2021 tarihinde yaptığımız yayında Ukraynalı kadınlar ve mülteciler için sarf ettiğimiz sözler maksadını aşan ifadeler olmuştur. Bu sözleri düzeltir şahsım Murat Karakaş ve gazeteci Rıdvan Karapehlivan olarak tüm kamudan özür dileriz.” demiş.

Eğer gerçek bir pişmanlık, mahcubiyet taşıyorsa bu özür; belki kabul ederiz.

Belki diyoruz; çünkü cezadan korkmak etik, ahlak ve insan haysiyetinin önüne geçmiştir; ne yazık.

Karakaş’ın, “Ukrayna’dan bayan mülteciler gelse o zaman hepimiz evimizde misafir ederiz. Afganistan’dan geliyorlar. Sakallı sakallı leş gibi.” Diyerek hangi tarafından baksak çiğlik, sığlık, basitlik akan cümlelerine aynı seviyeye inmeden nasıl cevap verebileceğimizi bilemiyoruz.

Bazı hanımefendi arkadaşlarımız “gerici zihniyetinizi kınıyoruz” demiş! Biz burada sadece gerici bir zihniyet değil saygısız, seviyesiz, ahlaktan ve de kadim kültürden nasibini almamış bir zihniyet görüyoruz.

Bu “gerici” söylemleriyle ne kadar gerilere gidecek olursak olalım ne at kullanıp kılıç savurup erkeğin yanında savaşan Türk Kadınına ne de Kurtuluş Savaşı’nda mücadele eden erkek kadın birlikteliğine ve zihniyete ulaşamayız. “Gericilik” dediğimiz şey neleri kapsıyor gerçekten çok dikkat edip her kesimde olabilecek  “düşüklüğü” bir tarafa yükleme yanılgısına düşmemeliyiz.

Gericilik gelişme ve bilim karşıtı düşünen insansa birçok en ileri seviyede okumuş, tahsilli, yüksek mevkilere gelmiş “adamların” da aynı zihniyeti paylaşıyor olması çok garip değil midir?

Gerici, ilerici tartışması değil yapmak istediğimiz. Kendini ileri görüşlü zannedip kapitalizmin kadını metalaştırmasının karşısında durmayan zihniyettir sorunumuz. Bu öyle bir sorun ki emperyalizmin mor zehrini “bal” eyler. Feminizim diye ortaya çıkmak zorunda bırakır kadınları; bu hakir gören dile, tavra karşı kendini koruma içgüdüsünü açığa çıkarır.

Bu yüzden zehirlidir; incitici; ayrıştırıcı; gard aldıran Kadim Türk Geleneğine hiç mi hiç yakışmayan bir dildir.

Bizler kadın erkek birlikte emperyalizmin mor zehrine karşı yükselteceğimiz Kadın Hareketini kadın erkek birlikte inşaa edeceğiz.

Bunu yapabilmemiz için “ İlkel dürtülerinizi kontrol edemeyen zayıflığınızın tezahürü seviyesiz dilinizi değiştirin. Ki ayrışmayalım, elbirliğiyle eşitliği var edelim” diyoruz.

Genelleştirmiyor bu zihniyeti taşıyan “adamlara” diyoruz.

Tüm Dünya’nın gizli, açık hayranlıkla baktığı Müslüman olup şeriata yenilmeyen, modern ya da laik olup hayasızlığa ermeyen, geleneklerimizin güzelliğinde imrenilesi bir halk olarak kadınımızla erkeğimizle birbirimize saygıyla varolalım.

Sizlere iletmek istediklerimize Busenaz’larımızın bizleri gururlandırmalarının sevincini de eklemek isteriz. Altın, gümüş, bronz madalyalar almak tabiki çok değerli ve önemli ama gayretle çalışıp, en iyi şekilde ülkemi temsil etmeliyim diyen bütün yürekler, sporcularımızın hepsi çok değerli ve bizler her birine, onların yetişmesinde emek veren herkese çok teşekkür ederiz.

Yakılarak korkutulmak, bölünmek istenen ama yürekleri daha da birbirine ısındıran “ateşli” günlerin dumanlarıyla kararan yüreklerimizin de günlerimizin de aydınlığı oldular. Özellikle kızlarımıza teşekkür ediyoruz çünkü sadece cinsel obje olarak bakanlara cevap oldular.

Vatan Partisi Adana Öncü Kadın İl Başkanlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.