ReBirth – Kayıp Parça Kimde?

Günsu Saraçoğlu’nun “ReBirth – Kayıp Parça Kimde?” Sergisi Evrim Sanat Galerisi’nde Açıldı

Sanatçı, basın mensubu ve ressam kimliğiyle tanınan Günsu Saraçoğlu’nun “ReBirth – Kayıp Parça Kimde?” isimli kişisel sergisi, 8 Haziran 2024 tarihinde Evrim Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluştu. Sergi, 4 Temmuz 2024 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Sanat ve Basın Camiasının Yoğun Katılımı

Serginin açılışında sanat ve basın camiasından birçok tanınmış isim yer aldı. Açılışa, Evrim Ketenci’nin keman dinletisi de eşlik etti. Saraçoğlu ve Evrim Sanat Galerisi kurucusu Betül Ketenci, sergi gelirlerinin bir kısmının Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’ne (TUKD) bağışlanacağını açıkladı.

Kentsel Dönüşüm ve Çevre Temalı Eserler

2013 yılından bu yana kentsel dönüşüm, doğa, iklim ve çevre katliamları gibi konuları eserlerinde işleyen Saraçoğlu, geçen yıl İstanbul ve ABD’de eş zamanlı olarak sergilenen “ReBirth” koleksiyonunu bu kez “Kayıp Parça Kimde?” sorusuyla yeniden sanatseverlerin beğenisine sundu. Sergide dijital sanat çalışmaları, akrilik ve karışık teknikle hazırlanmış eserler yer alıyor. Ayrıca, sanatçının eserlerinden oluşturulan video art sunumu da ziyaretçilerin beğenisini topladı.

Sanatçının Düşünceleri ve Mesajı

Saraçoğlu, “ReBirth – Kayıp Parça Kimde?” koleksiyonu hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Uzun yıllardan beri kentsel dönüşüm, iklim ve çevre hakkında eleştirilerimi resimlerimle ifade etmeye çalıştım. Sanat yoluyla yaşadığım döneme ait hem bir bellek oluşturmak hem de toplumsal bilinçlenmeye yönelik katkı sağlamak temel amacımdı. Ve kendi düşünce düzeyim, resimlerimdeki ifadelerimde kendi içinde dönüşerek “ReBirth” serisi halinde ortaya çıktı.

Doğa, yaşamını sürdürmek için sürekli bir döngü içerisinde ilerler. Bu döngü, birçok farklı süreci kapsar ve her bir süreç birbirini tamamlar. Doğa, canlılar arasındaki etkileşimi ve çevre ile olan ilişkiyi yansıtan bir döngüdür. Bu döngü, doğanın dengesini korur ve her bir süreç birbirini tamamlar. Bu sebeple, doğanın döngüsüne zarar vermemek ve doğayı korumak büyük önem taşır. Çünkü doğanın dengesi bozulduğunda, yaşam da olumsuz etkilenir. Doğanın döngüsünü sürdürmek ve doğayı korumak, hepimizin sorumluluğudur.

Betül Ketenci (Evrim Sanat Galer

Oysa insanın yaptığı tahribat doğanın tahammülünün çok üstünde! ReBirth-Kayıp Parça Kimde? sorusu ile üzerinde düşünmeye başladım. Resimlerimde insanın, geçmişten bugüne fütursuzca her alana hakim olma isteğinin yarattığı kaosu anlatmaya çalışıyorum. Ve doğal döngüye verdiğimiz zararı farkında olmalıyız. Döngü tamamlanıyor gibi dursa da zinciri bozduk, ya yerine başka parçalar yerleştirdik ya da doğa mutasyona uğramış bir parça ile devinimine devam etti. Kısacası, sürecin doğal ritmini değiştirdik. Şimdi gelişme adına yaptıklarımızın sonucunda kaybettiklerimizle yüzleşmeye başladık ve geriye kazanmak için çabalıyoruz. Yaşanabilir bir dünya için farkındalıklarımızın hızla uygulamaya geçmesi gerekmektedir.”

Sergi Ziyaret Bilgileri

Saraçoğlu’nun “ReBirth – Kayıp Parça Kimde?” sergisi, 4 Temmuz 2024 tarihine kadar Evrim Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilir. Galeri, Göztepe Mahallesi, Bağdat Caddesi Handan Palas Apartmanı No:233 Daire: 1 Kadıköy-İstanbul adresinde bulunuyor. Ziyaret saatleri aşağıdaki gibidir:

  • Pazartesi, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi: 11:00 – 19:00
  • Pazar: 12:00 – 18:00
  • Salı günleri kapalıdır.

İletişim: (0533) 237 59 06 4o

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir