Seyhan Belediyesi İşçileri basına gönderdikleri üçüncü mektupla kamuoyuna farkındalık çağrısı yaptı. İşte Gönderilen mektup:

“Kıymetli Seyhan Halkı
Biz Seyhan Belediyesi işçileri olarak, her bayramın bir öncekinden daha mutlu ve daha huzurlu geçmesi için var gücümüzle çalışıyor, yorgunluk nedir bilmeden, mutsuzluk nedir hissettirmeden büyük bir tutkuyla hizmet etmeye devam ediyoruz. Seyhan bizim için bir yuva; biz ise Seyhanlılarla bu yuvada beraber, saygıyla ve hoşgörüyle yaşamak için üzerimize düşeni seve seve yapmaya hazır aile üyeleriyiz. Görevini layıkıyla yerine getirememiş her bir belediye işçisinin sebep olacağı mutsuzluğun hepimize sirayet edeceğinin farkında olduğumuzu özellikle belirtmek isteriz.
Neredeyse dört dönemdir maruz bırakıldığımız insanlık dışı yaşam koşulları bizi ziyadesiyle mutsuz etmekte ve size sığınmaktan başka çare bırakmamaktadır. Yaşadığımız ekonomik zorlukların bizi ne denli zorladığını size birkaç örnekle anlatmak isteriz. Seyhan Belediyesi işçileri, asgari ücretteki yükselmenin ardından oluşan maaş farkını henüz almamıştır. Sendikal haklarımızdan doğan tediye ödemelerinin de bayram öncesinde yatırılmayacağını bugün üzülerek öğrendik. Bu konuda da oldukça mutsuz olduğumuzu belirtmek isteriz. İşçilere yapılan açıklamalarda sadece maaş ödemesinin yapılacağı, bunun dışında kalan ödemelerin yapılmayacağı yönündeki açıklamanın mantıkla uyuşabilir bir tarafı yoktur. Alacağımız bu ücret zaten bizim maaşımızın ta kendisidir. Bu ücretin ödenmemesi asla kabul edilemez, hakkımız gasp edilemez. Sendikal faaliyetlerden doğan haklarımızın da ödemelerinin geciktirilmesi unutulmamalıdır ki, her geçen gün daha da derinleşen enflasyon nedeniyle oluşan hayat pahalılığı bir an bile beklememektedir. Sırtımıza büyük bir yumruk olarak inen bu zalime karşı ancak kazançlarımızla karşı koyabiliriz; fakat gel gelelim ki haklarımızı alamadığımız bir dünyada hayatta kalabilmek için ne yapabiliriz? Alnımızın teri, elimizin emeği olan maaşlarımızdan başka bizi ne ayakta tutabilir? Evet, farkındayız; ülke olarak zor zamanlardan geçiyoruz. Yönetimimiz bunu her seferinde ifade ediyor. Fakat madem zor zamanlardan geçiyoruz, neden ekonomik önlemler almak, tasarrufa gitmek yerine tam tersini yapıyoruz?

Tasarruf Tedbiri adı altında alınan önlemler, belediye işçisinin sırtına daha fazla yük bindirmekten öteye geçmemektedir. Böylesi bir yükün nelere sebebiyet verdiği ise altta yazılıdır:
İşçilerimizin çoğu borç-harç içindedir. Yine bir kısmı, işe gelip giderken yol ücretlerini ödemekte bile zorlanmaya başlamıştır. Bu durumdan utanan bazı işçilerimizin bir kısmının, işyeri ile sorun yaşamamak adına mecburen ya rapor almak zorunda kaldıklarını ya da yıllık izinlerinden kullanmak zorunda kaldıklarını kamuoyuna üzülerek duyurmak zorundayız. Bunun dışında hesapladıkları ücretleri alamayacaklarını anlayan birçok işçi maalesef kurban kesmekten vazgeçmek zorunda kalmıştır.

Biz çalışanlar olarak belediyenin asli görevlerinin aksamaması için üzerimize düşeni yapmaktayız. Seyhan halkına layıkıyla hizmet ettiğimiz sürece Seyhanlı bizden güler yüzünü esirgemeyecektir, çünkü hiç esirgememiştir. İşte o güler yüz bizim için her şeyden daha kıymetlidir. Seyhan Belediyesi işçilerinin ücretlerini kesmek, vermemek ya da geciktirmek asla bir tasarruf tedbiri olarak uygulanamaz. Bunu akla ve mantığa uygun bir izahı yoktur. Tasarruf tedbirleri altında işçinin maaşını kesip vermeyip, masa sandalye birimi gibi halka direkt hizmet üreten birimin şehrin on kilometre kadar ötesine gönderilmesi ise akıl tutulmasından başka bir şey değildir. Her gün on kilometrelik mesafede mekik dokuyacak Seyhan Belediyesi araçlarının sebep olacağı yakıt sarfiyatının sebep olacağı bütçe deliğini bile görmezden gelmek vicdanlara sığmaz. Bu akıl tutulmasından kurtulmanın, halka dokunan hizmetlerimizi üretmeye devam ettiğimiz sürece her zaman bize gülümseyerek yanıt vereceğimizin bilincindeyiz.
Mutluluk kaynağımız ve aynı zamanda dert ortağımız tüm Seyhan halkına mutlu bayramlar mutlu yarınlar dileriz
Seyhan Belediyesi İşçileri”
.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir