Dünyadaki her üç robottan birinin Çin'de üretildiği, Shanghai kentinin de dünyanın robot üretim üssüne dönüştüğü bildirildi. 2020'de otomobil sektöründeki gerileme ve yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının etkisiyle Shanghai'in endüstriyel robot üretiminde düşüş görülürken bazı şirketlerin ise krizi fırsata çevirdiği ifade edildi. Çin'de üretilen endüstriyel robotların üçte birinin Shanghai'da imal edildiği belirtildi. 2020'de endüstriyel robot alanında gerileme yaşanırken, hizmet robotlarına talepte büyük artış görüldü. Bu süreçte tıp, ticaret ve eğitim gibi alanlarda kullanılacak birçok yeni robot geliştirildi. Wuhan'da yalnızca bir haftada inşa edilen ülkenin ilk akıllı kabin hastanesinde tıbbi robotlar, devriye robotları, dezenfeksiyon robotları, ulaşım robotları ve sıcaklık ölçüm robotları 24 saat boyunca çevrim içi çalışmayı sürdürüyordu. Shanghai Robot Endüstrisi Derneği Başkanı Dai Liu, önümüzdeki on yılda Çin'de yapay zekâ teknolojisinin ilerlemesiyle birlikte hizmet robotlarının gelişmesinde de altın döneme girileceğini belirtti.

Shanghai dünyanın robot üretim üssü oldu

Dünyadaki her üç robottan birinin Çin’de üretildiği, Shanghai kentinin de dünyanın robot üretim üssüne dönüştüğü bildirildi.

2020’de otomobil sektöründeki gerileme ve yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının etkisiyle Shanghai’in endüstriyel robot üretiminde düşüş görülürken bazı şirketlerin ise krizi fırsata çevirdiği ifade edildi.

Çin’de üretilen endüstriyel robotların üçte birinin Shanghai’da imal edildiği belirtildi.

2020’de endüstriyel robot alanında gerileme yaşanırken, hizmet robotlarına talepte büyük artış görüldü. Bu süreçte tıp, ticaret ve eğitim gibi alanlarda kullanılacak birçok yeni robot geliştirildi.

Endüstriyel Robot

Wuhan’da yalnızca bir haftada inşa edilen ülkenin ilk akıllı kabin hastanesinde tıbbi robotlar, devriye robotları, dezenfeksiyon robotları, ulaşım robotları ve sıcaklık ölçüm robotları 24 saat boyunca çevrim içi çalışmayı sürdürüyordu.

Shanghai Robot Endüstrisi Derneği Başkanı Dai Liu, önümüzdeki on yılda Çin’de yapay zekâ teknolojisinin ilerlemesiyle birlikte hizmet robotlarının gelişmesinde de altın döneme girileceğini belirtti.

Gamze DÜRMEZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir