Zekeriya Gülmez, Sevcan Arap Kaplan, Merve Özkan ve İsmail Öcal

Sincan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Avrupa Birliği Desteğiyle Makine Parkı Kurdu

UDİMED/ANKARA-Sincan, Ankara – 2024 – Sincan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Avrupa Birliği’nin IPARD programı kapsamında aldığı hibe desteğiyle “Başak Makine Parkı” projesini hayata geçirdi. Bu proje, kooperatif üyelerine tarım makinelerini ücretsiz olarak kullanma imkanı sunarken, bölgedeki tarımsal üretimi artırmayı hedefliyor.

Başlangıç Hikayesi ve Proje Başvurusu

Sincan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Gülmez, Kastamonu’da bir kooperatifin TKDK desteğiyle biçerdöver aldığını duyduktan sonra harekete geçti. TKDK’ya başvurarak, düzgün bir proje ile hibe alabileceklerini öğrendi. 2020 yılında yedi kişiyle kurulan kooperatif, aylar süren hazırlıkların ardından “Başak Makine Parkı” projesiyle AB destekli hibe için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na (TKDK) başvurdu.

Hibe Desteği ve Makine Parkı Kurulumu

Kooperatif, yönetim kurulunda bulunan genç, kadın ve ziraat mühendislerinin katkılarıyla TKDK’nın puanlama sisteminde 90 puan alarak birinci oldu ve Ankara’daki ilk biçerdöver projesi için hibe almaya hak kazandı. Proje, AB’nin kırsal kalkınma (IPARD) programını uygulayan TKDK’dan %75 hibe desteği aldı. Bu destekle birlikte bin metrekarelik alana Başak Makine Parkı kuruldu ve üreticilerin hayalini kurduğu biçerdöver satın alındı.

Kooperatif Üyeleri ve Makine Kullanımı

Kooperatifin üye sayısı kısa sürede iki katına çıkarak 14’e ulaştı. Üyeler, biçerdöver dahil olmak üzere makine parkındaki tarım makinelerini ücretsiz olarak kullanabiliyor. Yönetim Kurulu üyesi ve Ziraat Mühendisi Sevcan Kaplan, Sincan Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kooperatife destek olduğunu belirtti. Kooperatif ayrıca farklı gübre ve tohumlarla üretim denemeleri yaparak tarımsal verimliliği artırmayı amaçlıyor.

Küçük Çiftçiler İçin Büyük Destek

Üreticiler, proje sayesinde tarım araçlarını ücretsiz olarak kullanabildikleri için memnuniyetlerini dile getiriyor. Üretici Yunus Şimşek, “Önceden tarım araçlarını kiralardık, ama artık biçerdöveri de diğer makineleri de ücretsiz bir şekilde kullanabiliyoruz. Projenin çok faydasını gördük, Allah Avrupa Birliği’ni başımızdan eksik etmesin” dedi. Diğer bir üretici İsmail Öcal ise, “Bizim kendi biçerdöverimiz var, ama ben arkadaşlarıma destek olmak amacıyla bu projeye destek verdim ve kooperatifin yönetim kuruluna girdim. Fiyatlar yüksek olduğu için tarım makineleri almak artık çok zor. Bu yüzden proje özellikle küçük çiftçiler için çok faydalı. Kooperatiflerin Türkiye geneline yayılması gerek” şeklinde konuştu.

IPARD Programının Geleceği ve Yaygınlaşması

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Geçici Maslahatgüzarı Jurgis Vilčinskas, IPARD programının tarımın yanı sıra turizmin de modernleştirilmesi ve geliştirilmesinde, istihdam olanaklarının yaratılmasında ve kırsal alanlardaki yaşam koşullarının iyileştirilmesinde önemli bir rol oynadığını belirtti. Vilčinskas, “Mart ayında IPARD III programının coğrafi kapsamı tüm Türkiye’yi kapsayacak şekilde 42 ilden 81 ile genişletildi. Avrupa Komisyonu’nun bu kararı, AB eş finansmanlı IPARD programının potansiyel faydalanıcılarının kapsamını da önemli ölçüde genişletecektir” dedi.

IPARD Nedir?

IPARD, Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı’nın (IPA) bir parçasıdır ve kırsal kalkınmaya yönelik özel bir AB mali yardım programıdır. Çiftçilere, kırsal topluluklara ve tarımsal gıda sektörüne mali destek sağlayan IPARD, AB ile Türkiye arasındaki iş birliğinin öncü alanlarından birini temsil eder. 2011 yılından bu yana 25 bin faydalanıcı, 1,4 milyar avro AB desteği aldı ve IPARD III programı süresince daha fazlası da alacak. IPARD, yeni yatırımlara ve teknolojiye destek verirken, Avrupa standartlarının Türk tarımında, gıda işlemede ve kırsal işletmelerde uygulanmasını sağlıyor.

IPARD, Avrupa Komisyonu hizmetleri tarafından akredite edilmiş Türk Makamları tarafından yürütülüyor. IPARD’ın Türkiye’deki başlıca kurumları şunlardır:

  • Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK): Uygulama ve ödemeden sorumlu kurum.
  • Tarım ve Orman Bakanlığı Yönetim Otoritesi: Programlama, izleme, raporlama ve tanıtımdan sorumlu birim.
  • Ulusal Yetkilendirme Görevlisi: AB fonlarının mali yönetiminden sorumlu kişi.

Sincan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin bu başarı hikayesi, IPARD programının küçük çiftçilere sunduğu fırsatları ve kırsal kalkınma üzerindeki olumlu etkilerini gözler önüne seriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir