Av.Ülkü TolunayAv.Ülkü Tolunay

Adana Yerel Eşitlik İzleme Bileşenleri (YEİB), düzenlediği Kadının Siyaset Mücadelesi konulu Serbest Kürsü toplantısıyla siyasete kadın katılımına mercek tuttu. Kadınların ulusal ve yerel politikaya katılımın öneminden hareketle gerçekleştirilen programa katılan konuşmacılar siyasal yaşamları ve adaylık süreçlerinden deneyimlerini aktardılar.

Yerel seçimlere birkaç ay kala, kadınların toplumsal yaşamın ve siyasi arenanın her alanında daha fazla temsil edilmesinin öneminin vurgulandığı geniş katılımlı toplantıda, Av.Ülkü Tolunay’ın kolaylaştırıcılığında, Çukurova Belediye Başkan A. Adayı Rukiye Çinkılıç, İyi Parti 28.dönem Mv.A. Adayı Çiğdem Akça, Elife Müftüoğlu ve Kurtuluş Mahallesi Muhtarı Nevin Biçer deneyimlerini anlatıp karar mekanizmalarında kadınların yer almasının önemini anlattılar.Toplantıya katılan milletvekili adaylarından, Belediye Başkanı A.Adaylarına; muhtarlardan belediye meclisi üyelerine birçok kadın söz alarak görüş ve önerilerini dile getirdi.

Mv.Vekili Aday Adayı Elife Müftüoğlu
Mv.Vekili Aday Adayı Elife Müftüoğlu

Konuşmacıların ortak vurgusu, kadınların kadın olmaktan kaynaklanan ve üzerine yüklenen sorumluluklar,ekonomik koşulların eşitsizliği,kotaların kadınların aleyhine olarak kullanılmas,toplumsal cinsiyet eşitliğinin partilerin politikalarında bulunmadığı ve mevcut partiler yasasının kadınların siyasete katılmalarının önünde bir engel olduğu yönünde oldu.

Ancak bütün bu olumsuzluklara rağmen yılmadan,kararlılıkla mücadelelerini sürdürecekleri ve liderlik konumuna daha fazla yer almalarının da kadın dayanışması ile başarabileceklerinin önemle altını çizdiler.

Yerelde faaliyet gösteren birçok sivil toplum kuruluşu ve bağımsız aktivistlerden oluşan Adana Yerel Eşitlik İzleme Bileşenleri (YEİB), toplumsal cinsiyete duyarlı izleme, değerlendirme ve savunuculuk çalışmaları kapsamında gerçekleştirdiği bu etkinlikle, siyasette eşit temsil konusunda farkındalık yaratarak toplumsal değişime katkı sunmayı hedefliyor.

Adana Yerel Eşitlik İzleme Birimi(YEİB) olarak düzenlediğimiz “Kadının Siyaset Mücadelesi” konulu Serbest Kürsü Programında,siyasette kadınların yaşadıkları deneyimler paylaşıldı ve daha fazla kadınların aday olması gerektiğinin altı çizildi.Uzun soluklu bir mücadele gerektiren siyaset arenasından dayanışma ile başarıya daha çabuk ulaşılabileceği vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir