Turan Hancerli

Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) üyeleri, İstanbul’un tek engelli Belediye Başkanı Turan Hançerli’ye destek olmak amacıyla bir araya geldi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi’nin Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli’nin yerine yeni bir aday atanmasına karşı çıkan STK’lar, İstanbul İl Başkanlığı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz, TSD Beyoğlu şube başkanı Şaban Karabudak ile diğer şube başkan ve üyeleri, engelli belediye başkanlarına dokunulmamasının ve artı olarak pozitif ayrımcılık yapılmasının gerekliliğini vurguladı.

Hançerli’ye verilen destek, engelli bireylerin siyasi temsil ve katılımının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Türkiye’de engellilerin hak arama mücadelesi son yıllarda artış gösterirken, bu eylem de bu mücadelenin sadece sokakta değil, siyasi arenada da devam ettiğini ortaya koydu.

Engelliler için toplumda farkındalık yaratma çabalarının son derece önemli olduğu bilincinden hareketle TSD üyelerinin yaptığı basın açıklamasında “engelli belediye başkanlarına dokunmayın” çağrısı yapıldığı belirtildi. Engellilerin yaşadığı zorlukların anlatılması ve kamuoyunda farkındalık oluşturulması için pozitif ayrımcılık yapılması gerektiği vurgulandığı ifade edildi.

Aynı zamanda bu eylemde, Türkiye’deki diğer engelli hakları hareketleri de desteklenerek toplumun geniş kesimlerinde engellilik konusunda bilgi ve farkındalığın artırılmasına katkı sağlandığı belirtildi.

Engelliler için daha iyi ve erişilebilir bir yaşam alanını savunan TSD üyelerinden gelen bu mesaj hükümete yönelik de bir çağrısı niteliği taşıyor. Engellilere yönelik politikaların iyileştirilmesinde daha fazla adım atılmasını talep eden TSD üyelerinin sesine kulak vermek gerekiyor. Çünkü herkesin eşit haklara sahip olması ancak böylelikle gerçekleşebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir