Tablet dağıtımında engellilere

Tablet dağıtımında engellilere öncelik tanınsın’ talebi

NOVACELL AJANS / VAN – Van’daki engelliler , uzaktan eğitim nedeniyle bakanlık tarafından dağıtılan tabletlerden şimdiye kadar faydalanmadıklarını, bundan sonra yapılacak dağıtımda kendilerine öncelik tanınmasını istedi.

Uzaktan eğitime tablet bilgisayar

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan eğitim nedeniyle yapılan tablet desteğinin devam ettiğini ve 4. Faz dağıtımın başladığını açıkladı.
Twitter’den açıklama yapan Selçuk, “Uzaktan eğitime tablet bilgisayar desteğimizin 4. fazını gerçekleştiriyoruz. 25 GB aylık internet paketiyle 47 bin cihaz daha öğrencilerimiz için 26 ilimize ulaşıyor, toplam 313 bin 500 tabletin dağıtımı tamamlandı. Bu ayın sonunda 500.000 öğrencimize ulaşmış olacağız.” İfadelerini kullandı.

ENGELLİLERE ÖNCELİK TANINSIN’ TALEBİ

Van’daki engelliler ise, kendi çocuklarına öncelik tanınmasını istiyor.
Van Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Fazıl Bor, Pandemi sürecini en zor geçiren kesimin engelli kesim olduğunu söyledi.
Engellilerin tek gelirlerinin engelli maaşı olduğunu belirten Bor, “Engelliler bu süreçte hem manevi olarak hem de maddi olarak büyük bir sıkıntı içine girdi, o nedenle tablet ve internet desteğinde engellilere öncelik tanınması istiyoruz” dedi.

‘HİÇBİR ÜYEMİZ TABLET DESTEĞİ ALMADI’

Van’da şimdiye kadar yapılan tablet dağıtımında üyelerine herhangi bir üyelerinin yararlanmadığını ifade eden Bor, “Ben kendim Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüştüm, yaklaşık 400 tane geldiğini hepsini dağıttıklarını söylediler. Engelliler için de gerektiğini söylediğimde ise, şu anda elimizde yok, gelirse değerlendiririz dediler. Bakanlık yeniden tablet dağıtacak, bu kez mutlaka üyelerimizin mağduriyeti dikkate alınmalı, engelli çocuklarına öncelik tanınmalı” diye konuştu.

‘ÜÇ ÖĞRENCİM VAR’

Nurullah Benek isimli görme engelli de evinde üç okuyan çocuğunun olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Şu anda evimde ne internet var ne de bilgisayar. Çocuklarım benim telefonumdan yararlanmaya çalışıyor, yani üç çocuk tek telefon. Küçük bir telefon cihazında da ders nasıl olacaksa? Bir tablet alabilmem için iki maaş toplamam lazım, şimdi ben evime ekmek mi götüreyim, çocuklarıma tablet mi alayım? Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Yetkililerden ricam, bakanlık tablet gönderirken araştırma yapsınlar, kimin ihtiyacı en çok varsa onlara versinler. Benim tanıdığım engelliler de benim durumumdadır, halbuki engellilere öncelik şart”
Haber: Mülkiye TEKİN

2 thoughts on “Tablet dağıtımında Engellilere Öncelik Tanınsın’ Talebi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir