ayhan barut çifftçi botçları

Ayhan Barut: “Tarım ve Çiftçilerin Sorunlarına Çare Bulun” – Meclis’te Çözüm Önerileri Sıralandı

UDİMED/ANKARA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, tarım ve çiftçilerin drama dönüşen sorunlarını ve sürekli büyüyen borç krizini Meclis’te fotoğraflarla anlattı. Tarımdaki krizin AKP’nin yanlış politikalarından kaynaklandığını belirten Barut, çiftçilerin icralık duruma düştüğünü ve hayatlarının mahvolduğunu söyledi.

GRUP ÖNERİSİNİ PAYLAŞTI

Barut, hazırladığı “Tarımdaki sorunlar ve çiftçi borçları” konulu önergeyi CHP Grup Önerisi olarak Meclis Başkanlığına sundu. Önergenin ayrıntılarını Genel Kurul’da açıklayan Barut, çiftçilerin ve tarımın yaşadığı sorunlara dikkat çekerek, “Eller nasırlı üreticilerimiz çok zor durumda, borç batağına saplanıyorlar” dedi.

KRİZİN FOTOĞRAFLARINI GÖSTERDİ

Barut, Meclis kürsüsünde çiftçilerin icralık fotoğraflarını göstererek, çiftçilerin üreterek batma noktasına geldiğini, kredi borçlarını ödeyemediklerini belirtti. Barut, “Çiftçinin borcu 2,5 milyar TL’den 800 milyar TL’ye ulaştı. Tarla, ev, bahçe, traktör, ahır, ne varsa icralık oldu. Bu krizin sorumlusu AKP iktidarıdır” dedi.

“ÇİFTÇİNİN DERDİ BÜYÜK”

Çiftçilerin yaşadığı çıkmazdan kurtulması için adım atılması gerektiğini belirten Barut, yanlış politikalar nedeniyle gençlerin çiftçilikten uzaklaştığını, çiftçi yaşının 55-60’a ilerlediğini söyledi. Barut, “2002’de 2 milyon 800 bin olan çiftçi sayısı bugün 2 milyona düştü. Yanlış ithalat politikaları nedeniyle yerli üreticiler zarar görüyor” dedi.

ÖNERİLERİNİ SIRALADI

Barut, çiftçilerin sorunlarına çözüm önerilerini şu şekilde sıraladı:

  • Tarımsal desteklerin artırılması
  • Üretici girdi maliyetlerinin düşürülmesi
  • Tarımsal kredi faizlerinin düşürülmesi
  • İthalatın yasaklanması ve ihracatın teşvik edilmesi
  • Ürün bazında destekleme primlerinin artırılması

CHP’nin tarımın sorunları ve çiftçilerin borçlarına ilişkin Grup Önerisi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir