Huseyin Alpay

Tekstil ve giyim sektöründeki iş kayıpları hakkında bilgi veren Milliyetçi Sol Parti (MİLLİ SOL) Genel Başkanı Gazeteci Hüseyin Alpay, 2023 yılında yaşanan ekonomik daralmanın sektöre olumsuz etkilerini vurguladı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre, tekstil sektöründe 646 şirket faaliyetlerine son verirken, 87 bin kişi işten çıkarıldı.

Tekstil Sektöründe Şirket Sayısındaki Düşüş

Tekstil ve giyim sektöründeki şirket sayısının 2024 Ocak ayı itibarıyla 60 bine düştüğünü belirten Alpay, “Giyim sektöründe kapanan şirket sayısı 2 bini aştı, istihdam kaybı ise 111 bin olarak kayıtlara geçti. Toplamda, tekstil ve giyim sektöründe faaliyet gösteren şirket sayısı 64 binden 60 bin 249’a geriledi. 2023 yılı sonunda 1 milyon 25 bin olan sektörün istihdamı, 2024 Ocak ayında 1 milyon 7 bin 547’ye indi.” dedi.

İş İnsanlarına Destek ve Kredi İhtiyacı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre, geçen yıl Ocak ayında tekstil ve tekstil ürünleri kategorisinde 5 milyar TL seviyesinde olan takipteki kredi miktarının, 2024 Şubat ayında 5 milyar 961 milyon TL’ye yükseldiğini belirten Alpay, bu artışın 943 milyon TL olduğunu söyledi. İş insanlarına devlet tarafından düşük faizli ve uzun vadeli kredilerle destek olunması gerektiğini vurguladı.

Konkordato Başvurularındaki Artış

Alpay, ekonomik durgunluk, artan maliyetler ve finansmana erişimdeki zorlukların şirketleri konkordato başvurusuna yönlendirdiğini belirtti. 2024’ün ilk 5 ayında 491 şirketin konkordato ilan ettiğini ve bu rakamın geçen yılın toplamını geride bıraktığını açıkladı.

Toplumsal Beklentiler ve Meclis Çalışmaları

Genel Başkan Alpay, yayımladığı yazılı açıklamada toplumsal beklentilere de değinerek, “Daralan ekonomiyle sabrı sınanan insanlarımıza nefes aldıracak adımlar vakit geçirilmeden atılmalıdır. Genel af, ehliyet affı ve söz verilen Bağkur reformu için daha neyi bekliyorsunuz? Meclis yaz tatiline girmeden bütün bu beklentiler karşılanmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu içerik, tekstil ve giyim sektörü, ekonomik daralma, istihdam kaybı, düşük faizli krediler, konkordato başvuruları gibi anahtar kelimeleri içerecek şekilde hazırlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir