Van turizm kenti ama turist yok

Van turizm kenti ama turist yok

Van, doğal yapısı, gölü, şelalesi, travertenleri, ören yerleri ve tarihi değerleriyle öne çıkan, Urartular başta olmak üzere birçok medeniyete başkentlik eden bölgenin en önemli turizm merkezi. Ancak önce bölgede yaşanan olaylar, ardından da baş gösteren Pandemi nedeniyle şehir bu aralar turistten yoksun durumda.

VAN KEDİSİ


Van Türkiye’nin en kalabalık on dokuzuncu şehri, Van ili nüfus bakımından da doğudaki en büyük ildir. Ağrı, Bitlis, Siirt, Hakkâri ileriyle çevrili kent İran’a sınırdır.

Van turizm kenti ama turist yok.
Van tarih, doğa ve kültür turizmi bakımından önemli bir konuma sahiptir. Tarihi M.Ö. 5000'li yıllara dayanıyor. Urartu devleti yaklaşık 247 yıl bu topraklarda hüküm sürmüştür. Şehirdeki tarihi yapılarının büyük bir kısmı yıkılsa da kalıntılar günümüze kadar ulaşmıştır
HABERİN SONU 
www.haberin sonu.com
VAN GÖLÜ

Şehirdeki tarihi yapılarının büyük bir kısmı

Van tarih, doğa ve kültür turizmi bakımından önemli bir konuma sahiptir. Tarihi M.Ö. 5000’li yıllara dayanıyor. Urartu devleti yaklaşık 247 yıl bu topraklarda hüküm sürmüştür. Şehirdeki tarihi yapılarının büyük bir kısmı yıkılsa da kalıntılar günümüze kadar ulaşmıştır. Van kaleleriyle, gölün altında ve Başkale ilçesinde bulunan peri bacalarıyla, Muradiye ve Çatak’taki şelaleleriyle, Türkiye’nin en uzun caddesi, kiliseler, ada, hamam ve camileriyle, gölüyle, zengin kahvaltısıyla, kedisi ve dört mevsim turizme elverişli coğrafyası ile çok önemli bir turizm merkezi.

Van Türkiye'nin en kalabalık on dokuzuncu şehri, Van ili nüfus bakımından da doğudaki en büyük ildir. Ağrı, Bitlis, Siirt, Hakkâri ileriyle çevrili kent İran’a sınırdır.
Van Türkiye’nin en kalabalık on dokuzuncu şehri, Van ili nüfus bakımından da doğudaki en büyük ildir. Ağrı, Bitlis, Siirt, Hakkâri ileriyle çevrili kent İran’a sınırdır.

NASIL BİR KENT YAPISINA SAHİP?

Turizmin yanı sıra Van aynı zamanda hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı bir il, bu da yayla turizmini beraberinde getiren bir özellik.

Van doğal yapısı gereği aynı zamanda doğa yürüyüşlerine oldukça elverişli bir bölgede yer alıyor.

TARİHİ VE DOĞAL YAPI

Süphan Dağı, Artos Dağı, Erek Dağı doğa yürüyüşlerinin yapıldığı önemli bölgelerden oluşuyor.
Doğaseverler her mevsim bu bölgelerde etkinlik gerçekleştirebiliyor. Van’da ayrıca kuş göçlerine rastlamak mümkün. Flamingo kuşlarının Afrika’dan Van’a göçü izlemeye değer görüntüler sağlar. Erciş balık bendinde de Van Balığı (İnci Kefali) göçünü izlemek mümkün. Balıkların suyun tersine yüzmeleri seyre doyum olmaz.

Ancak önemli bir turizm kenti olmasına karşın şu anda kentte yerli ya da yabancı turist bulmak hemen hemen imkansız.

NASIL BİR KENT YAPISINA SAHİP?
NASIL BİR KENT YAPISINA SAHİP?

KENTTE TURİST YOK

Turizmin önünü tıkatan ise, uzun yıllardır bölgede yaşanan olaylar ve son olarak ortaya çıkan Pandemi yeri ve yabancı turist akışının tamamen önüne geçmiş durumda.
Turizm sektörünün, esnafın, tüccarın şu anda en fazla mustarip olduğu konu kente turist akışının durması.
Bu nedenle de özellikle İran pazarına kaynaklık eden Kapıköy Sınır Kapısı’nın açılması için büyük bir çaba gösteriliyor.

Sosyolog Mülkiye Tekin
Sosyolog Mülkiye Tekin

2 thoughts on “Van turizm kenti ama turist yok”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir