Dün gece Van’da deprem oldu…

Dün gece Van’da deprem oldu…

Van’a geçmiş olsun. Ancak bu kadar umursamazlık biraz fazla.
Van’da 31 bin ağır hasarlı bina tespit edilmişti. Bunların ne kadarı mahkeme kararıyla hafif hasarlı binaya dönüştürüldü bilmiyorum. Ama Van bu ağır hasarlı veya orta hasarlı binalardan dolayı büyük bir risk altında. 2011 yılında meydana gelen depremde 644 kişinin, yine son Başkale depreminde 10 kişinin yaşamını yitirmesi, binlercesinin yaralanması ve bugüne kadar devam eden mağduriyet ders almaya yeterli aslında.

Deprem sonrasında devletten ümidini kesenler

Depremden hemen sonrasında bir sürü usulsüzlük yapıldı. Yıkılan binaların ve yapılan TOKİ binalarının devlet tarafından bedavaya verileceğini düşünen bazı vatandaşlar hasar konusunda usulsüzlük yaptılar ve bundan dolayı da bir grup kamu görevlisi tutuklandı. Bazı insanlar orta ve ağır hasarlı binalarını az hasara çevirmek için bu usulsüzlük yöntemi yerine mahkemeye başvurdu. Deprem sonrasında devletten ümidini kesenler, ağır ya da orta hasarlı binalara dış cephe giydirdi, görüntüsünü tamir etti ve kendisi oturmaya cesaret edemediği halde kiraya verdi. İnsan yaşamını risk altına atan açgözlük. Eski binaların hiçbiri büyük bir depremi kaldıracak güçte değil, dolayısıyla incelenme seferberliği başlatılmalı, hasarlı binalar yıkılmalı.

Toplumun bunca ağır tecrübeye rağmen deprem gerçeğini unuttu. Şu an halen ağrı hasarlı binalarda insanlar oturuyor. Bilenler insan yaşamını basite alarak bunu gizleyerek, insan canından çok evinin derdine düşmüş cahiller var.

Bina boş ama alttaki dükkanlar çalışıyor.

23 Ekim ve 9 Kasım depremlerinde ağır hasar gören ve yıkım kararı verilen birçok binanın baş listesinde, Büyükşehir Belediyesinin ağır hasarlı binaları tehlike saçıyor. İnsanlar büyük bir risk altında o devasa beton bloklarının altında yaşıyorlar veya yanından geçiyorlar. Binalar arasında Van Büyükşehir Belediyesi’ne ait eski Çarşı Polis Karakolu civarında bulunan Belediye İş Merkezi ve eski Buğday Pazarı Ahmedi Hani Parkı yanında yer alan VASKİ eski hizmet binası ve iş merkezi 9 yıldır yıkılmayı bekliyor. Bina boş ama alttaki dükkanlar çalışıyor. 23 Ekim ve 9 Kasım’da meydana gelen depremlerde 31 bin bina ağır hasar görmüş, depremin 9. yılında yıkılmayı bekleyen 3 binden fazla hasarlı bina, yaşamın tam orta yerinde duruyor. Hiçbir çalışma yapılmıyor. Giden kayyım yıkmayı iyi beceriyordu ama hep tersinden yıkım yapıyordu.

Van’ın tek otoparkı olan belediyenin büyük bütçelerle tamamladığı Otoparkı, eskimiş stadı, İskele Gezi Parkını yıktı ama çarşının orta yerinde duran bu devasa ağır hasarlı binalara dokunmadı. Bu binalar acil bir şekilde yıkılmalı. Bu küçük depremler büyük fay kırılmasının habercisi olabilir. İnsan yaşamı değerlidir.

Sosyolog Mülkiye Tekin
Sosyolog Mülkiye Tekin
One thought on “Van’da deprem”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir