Kadın olmak’ kavramına kadın hareketinin içinden bakan Adanalı senaryo ve oyun yazarı Ayşegül Kanat;

Kadın olmak’ kavramına kadın hareketinin içinden bakan Adanalı senaryo ve oyun yazarı Ayşegül Kanat;

Yazmak heyecanlı bir yolculuktur

Adanalı senaryo ve oyun yazarı Ayşegül Kanat, genç yazar adaylarına eğitim veriyor. Çalışmalarını Adana’da sürdüren Kanat; yazarlık eğitimi ve redakte konularında genç öğrencilerini geleceğe hazırlıyor.

Aziz Nesin’in kurucusu olduğu İzmir Şirince’deki Nesin Sanat Köyü’nde ‘Yaratıcı Yazarlık ve Temel Senaryo Yazarlığı’; Adana’daki Kadın Dayanışma Merkezi AKDAM’da ve Gönen’deki Mor Dayanışma Kampı’nda  ‘Yaratıcı Yazarlık Nedir?’ konulu dersler veren Kanat; ekin dünyamıza katkı koymaya devam ediyor.

1996 yılından bu yana oyun ve senaryo yazarlığı yapan, eserlerinde “Kadın olmak” kavramına kadın hareketinin içinden bakan Adanalı yazar Ayşegül Kanat; yaratıcı yazarlık ve dramatik yazarlık konularında ders vermeyi sürdürüyor.

10 hafta süren, haftada bir gün 4 saat blok çalışmayla genç yazarlara bilgi aktarımı yapan Ayşegül Kanat; yazmanın heyecanlı bir yolculuk olduğunu ve hazırlığının günlerce sürdüğünü dile getiriyor. “Konu, karakterler, mekan, hedef kitle ve iletmek istediğiniz mesaj, herşey hazırdır. Ancak; kağıda ya da bilgisayar ekranına bakar durursunuz. Tek kelime yazamazsınız. Kendinizden, inançlarınızdan kuşkuya kapılırsınız. Oysa beyninizle yazmış, altına da cafcaflı imza atmıştınız.

Korkmayın, hazırlığınız boşa gitmeyecektir. Bu hep olur ve her yazar bunu yaşar. Sonra bir gün ‘yazma aşkı’ duyarsınız delicesine. Tetikleme olmuştur. İşte ilham budur! Yazma arzusu, sevmek gibi, yeme-içme, nefes almak gibi. Kalbiniz çarpar, hızlanır ve ilk düşünceniz ‘evet, yazmalıyım. Ama nasıl!’ olur” diyen Kanat, genç yazarlara başlangıç için ön bilgiler sunuyor.

Kendisini, “Bağımsız yazar, yazarlık eğitimcisi ve redaktör” olarak tanımlayan Ayşegül Kanat’ın, ekin dünyamızdaki bir çok dergi ve gazetede eserleri yayınlandı…TRT’deki dizi ve tanıtım filmlerinde de yer alan Kanat’ın bir çok senaryosu radyo oyunu olarak dinleyicilere ulaştı.

İnteraktif Yazarlık, Dramatik Yazarlık, Senaryo Yazarlığı; Oyun Yazarlığı’nın yanı sıra Kadın Dayanışma Vakfı’nda ‘Gönüllü Sosyal Danışmanlık’, Seyhan Belediyesi 100.Yıl Toplum Merkezi’nde ve Adana Kent Konseyi Danışma Merkezi’nde ‘Sosyal Danışmanlık’ yapan Kanat; bir çok STK’da ve Kadın Dernekleri’nde Jüri Üyeliği, Yönetim Kurulu Üyeliği de yaptı. TRT’nin çektiği bir çok yapımda oyun yazarlığı, bölüm oyunculuğu ve figüranlık da yapan Ayşegül Kanat; ilerleyen yaşına rağmen üretkenliği ön planda tutuyor.

AYŞEGÜL KANAT KİMDİR?

Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü, Dramatik Yazarlık Anasanat Dalı mezunu olan Ayşegül Kanat, 2020 yılında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Sosyal Hizmetler Proğramı’nı tamamladı.

Yaratıcı yazarlık ve Dramatik Yazarlık alanında ders veren Kanat; 2002/2003 yıllarında tamamlanan ve Alev Çağlayan tarafından yönetilen 13 bölümlük, “Kimlikleriniz lütfen” belgeselinin Toplumsal Cinsiyet Kimlikleri: Kadın-2 Bölümü’ne konuk oldu.

TRT Radyo Oyunları Dalı’nda “Haco’nun Ağıdı” adlı oyunuyla mansiyon kazanan Kanat’ın 50’den fazla oyunu; radyo oyunu ve senaryo olarak yayınlandı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı “100 Eser” Projesi’nin yanı sıra TRT’nin Köyde Yeşeren Umutlar Programı’ndadış yazar olarak yer aldı. 40 yaşından sonra üniversite eğitimi alan Ayşegül Kanat’ın yaşam hikayesi ülkemizdeki Kadın Hareketleri’nin Gelişim Süreci’ni de anlatmaktadır.

Yusuf ASLAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.