<p class=2020 ABD başkanlık
seçimleri için Donald Trump ve Joe Biden’ın yaptığı harcamalar tarihi rekor kırdı”

Bu ayın başında yapılan ABD seçimleri ile dünya Cumhuriyetçi Donald Trump ile Demokrat Joe Biden arasında yaşanan tarihi bir çekişmeye tanıklık etti. Her iki aday da dünyanın en güçlü devletinin başkanlığı için kıran kıran mücadele etti. Ancak, Biden’ın galibiyetiyle sonuçlanan mücadelenin maliyetinin hiç de ucuz olmadığı ortaya çıktı. Yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle, miting ve sokak toplantıları yerine dijital reklemlara yönlenen adaylar, bu yıl ABD Başkanlık seçimlerinde tarih bir rekor kırarak toplamda 14 milyar dolarlık bir harcama yaptı. Söz konusu miktarın, 2000 seçimleri için yapılan masrafın 4 katı olduğu, 2016 seçimlerinde harcanan paranın ise iki katı olduğu belirtildi.

<p>Washington’da yer alan ve kar amacı gütmeyen “Center for Responsive Politics” (Sorumlu Politika Merkezi) tarafından yapılan açıklamada, 3 Kasım’da ABD seçimlerinin kampanyaları için toplamda 13 milyar 879 milyon 963 bin dolar rekor bir harcama yapıldığı ortaya konuldu.
Söz konusu miktarın 2000 seçimleri için yapılan masrafın 4 katı olduğu ve 2012 ile 2016 yılında yapılan seçimler için yapılan masrafların toplamından daha fazla olduğu belirtildi.
Analistler Donald Trump ve Joe Biden’ın 6,6 milyar dolar, 50 eyaletin temsilciliği için yarışan yüzlerce Kongre üyesi tarafından ise 7 milyar dolardan fazla bir paranın seçim kampanyası için harcandığını söyledi.
Raporda, yeni tip corona virüs pandemisi nedeniyle ABD’liler evde kaldığı için geleneksel kampanya yöntemlerine başvurmadığı ve bu nedenle yatırımını miting ve yerel toplantılara nazaran daha pahalı olan televizyon ve dijital reklamlara yatırdığı açıklandı. Bu kapsamda iki aday da  sosyal medyadan adaylarına ulaşabilmek için ise Facebook, Instagram ve Twitter reklamlarına 200 milyon dolardan fazla para harcadı.
Seçimin kaybedeni olan Trump, ayrıca 30 saniyelik televizyon reklamlarına da ek olarak birkaç milyon dolar verdi. Ayrıca Trump kampanyasının ünlü “Make America Great Again” (Amerika’yı Yeniden Büyük Yapalım) yazılı şapkalarının maliyetinin de 8 milyon dolardan fazla olduğu bildirildi.
Bununla birlikte başkan adayların masraflarının büyük bir kısmını personelleri oluşturdu. Araştırmada seçimi kazanan Biden’ın, yüzlerce personeline 50 milyon dolardan fazla maaş ödemesi yaptığı ve bunun karşılığını aldığı belirtildi. Trump ise çalışanlarına toplamda 20 milyon dolar ödedi. Bununla birlikte, seçimlere yeniden katılan Trump’ın ünlü “Make America Great Again” (Amerika’yı Yeniden Harika Yapalım)  yazılı şapkalarının maliyetinin ise 8 milyondan fazla tuttuğu belirtildi.
Kampanya harcamaları için kullanılan paraların büyük bir kısmı hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçilerin destekçileri tarafından yapılan bağışlardan geliyor. . Toplam kampanya parasının yüzde 20’sinin 200 dolar ya da daha az bağışta bulunan orta gelirli ABD’lilerden geldiği tahmin ediliyor.</p>
Paranın büyük bir kısmı ise daha varlıklı bağışçılardan geliyor. ABD yasaları uyarınca bağışların 2 bin 800 dolarlık bir üst limiti bulunuyor. Ancak, paraların farklı yollarla partilere ulaşması mümkün. Örneğin varlıklı kişiler, desteklediği aday için bağış toplamak amacıyla  bölgenin ileri gelenleri topladığı bir yemek davevti düzenliyor. Bu tip etkinliklerde tek seferde 10 milyon doları aşan bağışlar toplanıyor.
Bununla birlikte seçim kampanyalarına bağışta farklı kurallar da bulunuyor. Sadece ABD vatandaşlarının ve kalıcı oturum izni bulunanların bağış yapmasına izin veriliyor. Seçim kampanyalarında ne kadar bağış toplanabileceğine dair bir üst bulunmuyor ve sonuçlar ABD seçimlerinin son 20 yılda gittikçe pahılaştığını gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir