Ülkenin gerçekliğinden tamamen kopuk bir enflasyon oranı açıklayarak işçilerin, emekçilerin ve emeklilerin yaşam şartlarını göz ardı ederek yeni zam oranlarını ilan edecekler.

DİSK/ Emeki-Sen’den Tepki

DİSK/ Emekli-Sen Adana Şubesi tarafından düzenlenen basın açıklamasıyla Emekli ücretlerine yapılacak zamlara tepki gösterdi.

DİSK/ Emeki-Sen Çukurova Şube Başkanı Zeliha Divarcı tarafından yapılan basın açıklamasında, TÜİK’in resmi enflasyon oranlarında alışıldığı üzere sayılara takla attırılacağını belirterek, “Ülkenin gerçekliğinden tamamen kopuk bir enflasyon oranı açıklayarak işçilerin, emekçilerin ve emeklilerin yaşam şartlarını göz ardı ederek yeni zam oranlarını ilan edecekler. Ülkede dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.590 lira, yoksulluk sınırı 8.436 lira iken asgari ücretlilere yapılan zam ve TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarıyla beraber emeklilere yapılacak zam oranının emeklileri ölüm sınırına itecektir” şeklinde konuştu. DİSK/ Emeki-Sen

DİSK/ Emekli-Sen Adana Şubesi tarafından düzenlenen basın açıklamasıyla Emekli ücretlerine yapılacak zamlara tepki gösterdi.
DİSK/ Emekli-Sen Adana Şubesi tarafından düzenlenen basın açıklamasıyla Emekli ücretlerine yapılacak zamlara tepki gösterdi.

Söylemiştik ve tekrar ediyoruz

Divarcı, “Birileri, işçi sınıfının kıt kanaat geçinerek patronlara, Hükümete boyun eğmesini istemektedir. Birileri emeklilerin evlerinde, üstelik böylesine zorlu bir pandemi döneminde, ellerine geçmeden eriyen üç kuruş ile ölümü beklemesini istemektedir. Söylemiştik ve tekrar ediyoruz: Biz bir an olsun yılgınlığa düşmeyeceğiz. Her sene emeklilere zam müjdesi haberleriyle donattıkları yandaş basınları bu seneyi de istisna olarak görmediler ve bir araştırmaya göre 365 günün 306 günü emeklilere zam müjdesi sürmanşetiyle çıktılar. Bunu yapmak zorundalar. Çünkü biz bu ülkenin 13 milyon işçi ve emekçi emeklilkeriyiz! Güçlüyüz ve Haklıyız!” dedi.

Farklı iş kollarında, ülke ekonomisine yıllarca hizmet etmiş emeklilerin değeri
Farklı iş kollarında, ülke ekonomisine yıllarca hizmet etmiş emeklilerin değeri

Taleplerimiz karşılanmadan yapılacak resmi enflasyon açıklaması

Farklı iş kollarında, ülke ekonomisine yıllarca hizmet etmiş emeklilerin değeri her zam döneminde ortaya çıktığını ifade eden  Zeliha Divarcı, “Taleplerimiz karşılanmadan yapılacak resmi enflasyon açıklaması ve buna bağlı olarak zam müjdesi bizim için yok hükmündedir. Zira emeklilerin büyük bölümü asgari ücretin altında hatta açlık sınırının altında yaşam mücadelesi vermeye devam edecektir. Temmuz ayında yapılan zamlarla en düşük emekli ücreti 1500 liraya yükseltileceği müjdelenirken gerçekte olan yaklaşık 3 milyon emeklinin ücretlerinin 1252 lira civarında kalmasıydı” ifadesini kullandı.

 Temmuz ayında yapılan zamlarla

DİSK/ Emeki-Sen ”Sesimizi duymak istemiyorlar”

Çukurova Şube Başkanı Zeliha Divarcı, “Ocak 2021 için öngörülen yüzdelik oranlarda emekli ücretleri zamları hiçbir iyileştirme ifade etmemekte, gerçek enflasyonun dahi altında kalmakta, geçtiğimiz temmuz ayında 1500 liranın altında ücret alan emeklilerin yine 1500 liranın üzerinde bir emekli ücreti alamayacaklarını söylemekten ve ancak biz emeklilere ÖLÜN demekten öteye geçmemektedir. Bu da bizim mücadele kararlığımızı pekiştirmektedir. Sesimizi duymak istemiyorlar. Oysa taleplerimiz nettir.

Meşru ve demokratik zeminde hak mücadelemizi sürdüreceğiz
Meşru ve demokratik zeminde hak mücadelemizi sürdüreceğiz
  • Emeklilikte insan onuruna yakışır ücret almak,
  • -Emekli ücretlerinin sadece enflasyona endeksli değil; milli gelir artışıda göz önüne alınarak belirlenmesi ve asgari ücretin altında aylık emekli ücreti belirlenmemesi,
  • Emekli ücretleri arasındaki farklılıkların giderilmesi için acilen bir intibak yasasının hayata geçirilmesi,
  • Emeklilikte yaşa takılanlar adı altında yaratılan sorunun bir an önce eşitlikçi bir biçimde çözüme kavuşturulması.

Meşru ve demokratik zeminde hak mücadelemizi sürdüreceğiz

İlan ediyoruz; biz hem asgari ücretli işçilere yapılan zulmün, hem de bize reva görülecek olan bu insanlık dışı zamların karşısında yılgınlığa kapılmayacağız. Meşru ve demokratik zeminde hak mücadelemizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

DİSK/ Emekli-Sen Adana Şubesi tarafından düzenlenen basın açılamasına, Adana Eski Milletvekili İbrahim Özdiş’in yanısıra CHP Adana Milletvekilleri Müzeyyen Şevkin Ve Orhan Sümerin yanısı sıra sendika temsilceleri ve vatandaşların kısıtlama kuralları gereği sosyal mesafeye dikkat edildi.

Haber Hakan AKIN
FOTOGRAFLAR Hulusi ÇAĞLAYAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir