Başkan yaptırım uyguladıktan sonra 1 yıl içinde Kongre'nin gerekli komitelerine, Türkiye'nin veya yaptırım uygulanan kişilerin artık S-400'leri veya bunların yerine herhangi bir Rus sistemini uhdesinde bulundurmadığını, Türk topraklarında Rus hükümeti veya şirketleri adına herhangi bir Rusya vatandaşının S-400'leri çalıştırmadığını teyit ettikten sonra; Türkiye'den Türk Hükümetinin veya hükümet adına başka bir tarafın S-400 veya onun yerini alabilecek bir sistemi tekrar edinmek için CAATSA'nın 231'inci bölümünün kapsamına girecek herhangi bir faaliyete girmeyeceğine dair taahhüt aldıktan sonra yaptırımları kaldırabilir."

İki üzlü Trump “Çin’e Yarar” Deyip Veto Edeceğini Söylemişti

İki Yüzlü Trump!

ABD’de, Temsilciler Meclisi ve Senato’da 2021 yılı savunma bütçesi yüksek çoğunlukla kabul edilmişti. 3’te 2 çoğunlukla geçen Yasa tasarısı ile birlikte, Başkan’ın veto yetkisini de ortadan kaldırmıştı. Ancak Trump, bu yasa tasarısı için “Çin’e yarayacak” diyerek, veto edeceğini belirtmişti. Bu gelişmenin ardından yasa tasarısının tekrar Senato’ya gelmesi ve tekrar 3’te 2 çoğunlukla kabul edilmesi bekleniyordu. Böylelikle, tasarı Başkan’a gitmeden yasalaşmış olacaktı ve Türkiye’ye yaptırımlar için yasal süreç başlatılacaktı. Ancak Trump yönetimi, Ankara’ya yaptırım için tasarıyı beklemedi ve yaptırımları açıkladı.

Rusya’dan S-400 alımı nedeniyle Washington yönetimi, Ankara’ya CAATSA kapsamında yaptırım uygulamaya karar verdi. ABD yönetimi 12 yaptırım seçeneğinden 5’ini seçti. Bu gelişmenin ardından Dışişleri Bakanlığı, Washington Yönetimi’ne çok sert tepki gösterdi.

ABD Türkiye’ye Hangi Yaptırımları Uyguladı?

ABD, yönetimi, S-400 alımından dolayı CAATSA yasası uyarınca Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Başkan İsmail Demir dahil dört yetkilisine yaptırım uygulama kararı aldı.

Toplam 12 yaptırım seçeneğinden seçilen o 5 madde şu şekilde;

1. SSB’ye her türlü ihracat lisansının yasaklanması,

2. SSB’ye ABD finans kurumları tarafından 10 milyon dolar üstü kredilerin 12 ay süreyle yasaklanması,

3. SSB’ye ABD Export-Import Bank desteklerinin yasaklanması,

4. ABD’nin tarafı olduğu uluslararası finans kuruluşlarının SSB’ye finans sağlamasının engellenmesi,

5. S-400 alım sürecine dahil olmuş SSB yetkilileri İsmail Demir, Faruk Yiğit, Serhat Gençoğlu ve Mustafa Alper Deniz’e yönelik yaptırımlar

Türkiye’ye Uygulanan Yaptırımlar Hangi Şartla Kaldırılabilir?

Türkiye’ye uygulanan yaptırımların sona ermesi, CAATSA gereği tek bir şarta bağlı: “S-400’lerin Türkiye topraklarından tamamen çıkartılması.”

İki üzlü Trump

CAATSA’da yer alan bilgiye göre; Türkiye S-400’leri topraklarından çıkarmadığı sürece yaptırımlar devam edecek. Eğer Ankara bu şartı kabul ederse, Türkiye’ye uygulanan yaptırımlar 1 sene sonra sona erecek.

İki yüzlü Trump Yaptırımların Kaldırılmasının Şartı

“Başkan yaptırım uyguladıktan sonra 1 yıl içinde Kongre’nin gerekli komitelerine, Türkiye’nin veya yaptırım uygulanan kişilerin artık S-400’leri veya bunların yerine herhangi bir Rus sistemini uhdesinde bulundurmadığını, Türk topraklarında Rus hükümeti veya şirketleri adına herhangi bir Rusya vatandaşının S-400’leri çalıştırmadığını teyit ettikten sonra; Türkiye’den Türk Hükümetinin veya hükümet adına başka bir tarafın S-400 veya onun yerini alabilecek bir sistemi tekrar edinmek için CAATSA’nın 231’inci bölümünün kapsamına girecek herhangi bir faaliyete girmeyeceğine dair taahhüt aldıktan sonra yaptırımları kaldırabilir.”

Türkiye Ne Yapacak?

Savunma kaynaklarından yapılan açıklamalara göre, Türkiye üzerine düşen sorumlulukları yerine getirecek ve masayı işaret edecek. Ayrıca Savunma Sanayii Başkanlığı’nın ABD ile sözleşmeler, projeler yapamaması konusunda, farklı kurum ve alt kuruluşlarla imza atılması gibi bir seçenek gündeme gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir