https://www.facebook.com/haberinsonugazetesi
Aracın Bagajından Tarih Çıktı

İstanbul Bakırköy’de bir aracın bagajında Roma döneminin 2’inci yüzyılına ait olduğu değerlendirilen 3 metre uzunluğunda ve 90 santim genişliğinde mozaik yer döşemesi ele geçirildi. Olayla ilgili bir şüpheli gözaltına alınırken, ele geçirilen mozaik yer döşemesi ise incelenmek üzere İstanbul Arkeoloji Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri geçen cuma günü Bakırköy ilçesinde bir şahsın aracının bagaj kısmında tarihi eser niteliğinde olduğu değerlendirilen mozaik yer döşemesi bulundurduğu yönünde bir ihbar üzerine harekete geçti.

Aracın Bagajından Tarih Çıktı
Aracın Bagajından Tarih Çıktı
3 Metre Uzunluğunda..

Yürütülen soruşturma kapsamında söz konusu aracı takibe alan emniyet ekipleri, önceki gün otomobili Bakırköy’de durdurdu. Ekiplerin araçta yaptığı aramalarda ait kuş ve çiçek figürlerinin yer aldığı 3 metre 10 santim boyunda ve 90 santim genişliğinde, Roma döneminin 2’inci yüzyılına ait olduğu değerlendirilen mozaik yer döşemesi ele geçirdi.

Konu ile ilgili yakalanan şüpheli hakkında “2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na Muhalefet” suçundan adli işlem başlatıldı. Ele geçirilen mozaik yer döşemesi ise incelenmek üzere İstanbul Arkeoloji Müze Müdürlüğüne teslim edildi.

Şeref YAVUZ
One thought on “Tarih Çıktı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir