Trump giderayak İran'ı bombalamak istiyor

İki hafta önce yapılan seçimi kaybeden ABD Başkanı Donald Trump’ın ofisi bırakmadan önce İran’a saldırı çalışması yaptığı bildirildi. Dışişleri Bakanı Pompeo ve Genelkurmay Başkanı Milley’in Tahran’a yapılacak saldırının sadece İran’la sınırlı kalmayacağı ve çatışmanın büyüyeceği uyarısı yaptığı aktarıldı.

ABD Başkanı Donald Trump‘ın görevinin son haftalarında İran‘ın nükleer tesislerine saldırmayı planladığı iddia edildi.

New York Times gazetesinin haberine göre, 4 yetkili, ABD Başkanı Trump’ın perşembe günü Oval Ofis’teki toplantıda, İran’ın nükleer tesislerine saldırmak için seçenek aradığını belirtti.

Trump’ın, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Savunma Bakan Vekili Christopher Miller ve Genelkurmay Başkanı Mark Milley tarafından söz konusu talebinin kapsamlı bir çatışmaya yol açabileceği ve İran ile tansiyonu yükseltebileceği uyarısında bulunularak vazgeçirildiği kaydedildi.

Öte yandan, Beyaz Saray yetkilileri konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Ortadoğu’da yeni bir silahlı gerilim ABD kamuoyu tarafından sıcak karşılanmıyor. Öte yandan ABD’nin 46. Başkanı Joe Biden koltuğa oturduktan sonra İran’la yapılan nükleer anlaşmayı yeniden inceleyeceklerini söylemişti.

ABD Başkanı Trump

Donald Trump’ın gitmeden önce Natanz’daki uranyum tesislerini bombalamasıyla, Biden’ın işini zora sokabileceği aktarılıyor. 

ABD Savunma Bakanı Mark Esper’in geçen hafta kovulmasından sonra isimleri açıklanmayan Pentagon yetkilileri, Trump’ın gitmeden önce İran’a saldırı emri vermesinden endişe duyduğunu aktarmıştı. 

İsrail, eski Cumhuriyetçi Başkan George Bush’tan ofisteki son günlerinde İran’a planlanan saldırıya destek vermesini istemişti. Bush’un bu talebi reddettiği ortaya çıkmıştı. Başkan Yardımcısı Dick Cheney yıllar sonra yazdığı anılarında bu fikre sıcak baktığını ama Başkan Bush’un itirazı nedeniyle projenin hayata geçmediğini ifade etmişti. 

İRAN’IN URANYUM STOKU YÜKSEK

Trump’ın talebinin, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının 11 Kasım’da İran’ın nükleer programına ilişkin yayımladığı raporun ardından gelmesi dikkati çekti.

Raporda, Tahran’ın düşük düzeyde zenginleştirilmiş uranyum stokunun nükleer anlaşmada belirlenen seviyenin çok üstünde olduğu, uranyum zenginleştirme limitini aşmaya devam ettiği belirtilmişti.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir