Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İş Birliği Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmanın metni ve yuvarlak masa liderler zirvesinde yayınlanan ortak bildiri dün, BM’nin resmi belgesi olarak dağıtıldı.

Çin’in BM Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, BM Genel Sekreteri António Guterres’e zirvenin ardından gönderdiği mesajda, Xi Jinping’in 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu’nun açılışında yaptığı konuşma metni ile yuvarlak masa liderler zirvesinde yayınlanan ortak bildirinin BM’nin resmi belgesi olarak dağıtılması talebinde bulundu. Ma’nın talebinin ardından söz konusu konuşma metni ve bildiri dün, BM Genel Kurulu tarafından resmi belge olarak yayınlandı ve üyelere dağıtıldı.

2. Kuşak ve Yol Uluslararası İş Birliği Forumu, 25-27 Nisan günlerinde Beijing’de düzenlenmişti. Forum kapsamında gerçekleşen yuvarlak masa liderler zirvesinde, 38 ülke lideri ve hükümet yetkililerinin yanı sıra, BM Genel Sekreteri ve Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı dahil toplam 40 lider katılmıştı.

HABER  GAMZE DÜRMEZ

 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir