Adana Havalimanına Yolcu Sayısı Artarken, Uçuş Sayısı Neden Azalmakta?

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail KONCUK, Adana Havalimanı, Mersin ve Osmaniye illerini kapsayan sivil hava ulaşımına açılan kapısı özelliğindedir. 2018 yılı toplam yolcu sayısı 5 milyon 626 bin 996 oldu. 2017 yıllı ile kıyaslandığında kentte yolcu sayısı yaklaşık yüzde 0,3 artarak yaklaşık 17 bin artış gösterdi. 2018 yılı sonu itibariyle 12 aylık dönemde “uçak trafiği” ise bir önceki yıla göre iç hatlarda  %8 düşüşle 35 bin 452, dış hatlarda da %11’lik düşüşle 5 bin 718 olarak gerçekleşti. Toplamda ise uçak trafiğinde %8’lik düşüşle 41 bin 170 uçuş gerçekleştirildi. Uçak trafiğinin azalması sonucunda kargo, posta ve bagaj %0,3 azalmasıyla 47 bin 913 ton taşınmış oldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Mehmet Cahit TURAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını isteyerek şu soruları sordu;

Adana Havaalanı, Mersin ve Osmaniye illerini kapsayan bölgesel uçuşa hizmet veren turizm seyahati dışında iş seyahatleri ile de ön plana çıkmaktadır. Gereken yatırım ve ilgi yıllara göre neden düşüş göstermektedir?

Anadolu Jet olarak Ankara, İzmir ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanlarından gün içinde direkt uçuş sayısı neden az tutulmaktadır?

Ankara, İzmir ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanlarına aktarmalı uçuşlarda, yüksek fiyat ve zaman kaybı sorunu ile karşı karşıya kalınmaması için bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

Adana Havalimanına Yolcu Sayısı Artarken, Uçuş Sayısı Neden Azalmakta!..

*Adana Havaalanı, Mersin ve Osmaniye illerini kapsayan bölgesel uçuşa hizmet veren turizm seyahati dışında iş seyahatleri ile de ön plana çıkmaktadır. Gereken yatırım ve ilgi yıllara göre neden düşüş göstermektedir?

*Anadolu Jet olarak Ankara, İzmir ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanlarından gün içinde direkt uçuş sayısı neden az tutulmaktadır?

*Ankara, İzmir ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanlarına aktarmalı uçuşlarda, yüksek fiyat ve zaman kaybı sorunu ile karşı karşıya kalınmaması için bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir