Yıllar öncesinde bir gün uluslararası hale getiririz dediğimiz karnavalımızı 2'nci yıldan itibaren uluslararası hale getirdik. Artık bizim bütün tanıtımlarımızda sadece Adana'nın değil, Adana'ya gelmişken Kapadokya'yı da görebilirsin, Adana'ya gelmişken İskenderun'u, Hatay'ı, Gaziantep'i, Nemrut Dağı'nı da görebilirsin şeklinde bölgenin tanıtımına uzanan bir turizm hareketine dönüştürmeyi başardığımızı düşünüyorum
Adana Portakal Çiçeği Karnavalı Tam 9Yıldır Bunu Başardı.

UHA / ADANA- Bu yıl 9’uncusu düzenlenen “Nisan’da Adana’da-Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı” Sheraton Adana Oteli’nde yapılan açılış toplantısıyla başladı. Toplantıda konuşan Adana Valisi Süleyman Elban, karnaval gibi büyük organizasyonları düzenlemenin zor bir iş olduğuna dikkat çekerek, “Binlerce insanı bir araya getirmek gerçekten maharet isteyen bir konu. Adana Portakal Çiçeği Karnavalı tam 9 yıldır bunu başardı. Bu gurur Adana halkınındır. Görüyoruz ki son 10 yılda Adana bir karnavallar, festivaller şehrine dönüştü ve bu Adana’ya çok yakıştı. Adana’nın insanı içine çeken müthiş bir enerjisi var.

Binlerce insanı bir araya getirmek gerçekten maharet isteyen bir konu. Adana Portakal Çiçeği Karnavalı
Binlerce insanı bir araya getirmek gerçekten maharet isteyen bir konu. Adana Portakal Çiçeği Karnavalı

Her gelen konuğumuz bunu hissediyor ve kentimizden ayrılırken bir daha gelmek için sabırsızlanıyor.” ifadelerini kullandı. Adana her mevsim güzel ama Nisan’da portakal çiçeği kokusuyla başka bir güzel. Festival yapmak, insanları bir araya getirmek gerçekten güç bir iş. Adana 2011 yılından beri bunu başardı. Bu öyle bir başarı haline geldi ki insanlar Adana’ya tekrar gelmek için festival kıvamında bir buluşma için 1 yıl beklemez oldular. Ardından yeni yeni festivaller ve yeni yeni etkinlikler de olmaya başladı. Dolayısıyla Portakal Çiçeği Karnavalı ile birlikte Adana´mız son 10 yıl içerisinde festivaller şehri haline geldi.” 

Adana 2011 yılından beri bunu başardı.
Adana 2011 yılından beri bunu başardı.

Her yıl Adana’da Portakal çiçeği NİSAN Atında burcu burcu kokusundan. Yola çıkılarak fikir babası Ali Haydar Bozkurt, Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalının Adana’da olmasının gururunu Adanalıların yaşaması  mutluluk vericidir. “Portakal çiçeği karnavalının bölgenin tanıtımın turizm açısından değer arz ettiğini belirtti’ ’Nisan’da Adana’da-Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, bu yıl coronavirüs salgını nedeniyle ‘Karnaval Online’ adıyla dijital olarak düzenlendi.

Portakal Çiçeği Karnavalı

 Sheraton Adana Oteli’nde Adana yöresine ait yiyeceklerin tanıtımları için kentin tanınmış firmaları  ile aşçıları, şeffleri yöresel tatların tanıtımları için yarıştılar. Ünlülerin yarışmada jüri üyesi oldu

Bu gurur Adana halkınındır
Bu gurur Adana halkınındır

Adana Valisi Süleyman Elban, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Nisan’da Adana’da Komitesi Başkanı Ali Haydar Bozkurt ile karnaval direktörü İlhami Günsel katıldı. 

TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK SOKAK KARNAVALI

Karnavalın fikir babası ve Nisan’da Adana’da Komitesi Başkanı Ali Haydar Bozkurt ise Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalının Adana’da olmasının gurur verici olduğunu dile getirerek, “Yola çıkarken amacımız Nisan’da Adana’da olmayı anlatmak, Adana 2011 yılından beri bunu başardı.. Süreç içerisinde fikir fikri doğurdu ve bugün bir sokak karnavalımız var. Festivalin içerisinde yalnızca klişe aktiviteler değil, içerisinde sanat, spor ve bilim olduğunu bu 9 yıl içerisinde hepimiz gördük. Karnavalımıza, Türkiye’nin hatta dünyanın farklı köşelerinden ‘biz de orada olmak istiyoruz, bizim de şu aktivitemiz var’ diye gelip performans projeleriyle katılmak isteyen birçok sanatçı, sporcu kurum var. ” diye konuştu. 

Adana 2011 yılından beri bunu başardı.
Adana 2011 yılından beri bunu başardı.
‘BÖLGE EKONOMİSİNE CİDDİ KATKI SAĞLADI’

Karnavalın bölge ekonomisine ciddi katkılar sağladığını vurgulayan Bozkurt, şöyle devam etti: 
“Karnaval bizim sosyal değerlerimizi, moral değerlerimizi yükseltmenin yanı sıra Adana ve bölgenin ekonomisine ciddi katkılar sağladı. Karnaval döneminde sadece Adana değil Mersin, Tarsus, Antakya, Gaziantep gibi yörelerdeki otellerin tamamen dolu olduğunu hepimiz biliyoruz.

Karnaval bizim sosyal değerlerimizi,
Karnaval bizim sosyal değerlerimizi,

Yıllar öncesinde bir gün uluslararası hale getiririz dediğimiz karnavalımızı 2’nci yıldan itibaren uluslararası hale getirdik. Artık bizim bütün tanıtımlarımızda sadece Adana’nın değil, Adana’ya gelmişken Kapadokya’yı da görebilirsin, Adana’ya gelmişken İskenderun’u, Hatay’ı, Gaziantep’i, Nemrut Dağı’nı da görebilirsin şeklinde bölgenin tanıtımına uzanan bir turizm hareketine dönüştürmeyi başardığımızı düşünüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir