Adana’da 19 Mayıs Coşkusu
Adana’da 19 Mayıs Coşkusu

Kutlamalar saat 10.00’da Atatürk Parkında, Adana Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar’ın anıta çelenk koyması ile başladı. Ardından Büyükşehir Belediyesi Spor Park tesislerinde bir dizi yarışmalar düzenlendi. Tenis, Badminton, Masa Tenisi ve Halat çekme yarışları büyük ilgi ve heyecana sahne oldu.

Ayrıca, Atatürk ve Adana Temalı Bisiklet Turu ve Çukurova Atletizm Pistinde Açık Hava Satranç Müsabakaları düzenlendi.

Müsabakaların ardından dereceye girenlere Madalya ve kupaları Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar, ASKF Başkanı Ahmet Bozan ve Adana Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezleri ve Meslek Edindirme Şube Müdürü Mehmet Yuşa Davarcı tarafından verildi.

Milli mücadelenin ilk kıvılcımının ateşlenmesinin 102’inci yıl dönümünde, saat 19.19’da 81 il ile birlikte eş zamanlı olarak yapılan kutlamada, saygı duruşunun ardından hep bir ağızdan coşku içinde İstiklal Marşı okundu.

Çintimar; “Gençler, Türk milletinin geleceği, yarınlarımızın teminatısınız”

Törende konuşma yapan Adana Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar şunları kaydetti. “Bugün,milletimizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ünönderliğinde başlayan kurtuluş mücadelesinin ilk adımının atıldığı gün olan 19 Mayıs’ın 102. yıldönümü. Büyük bir anlam ve öneme sahip olan bugünde hepinizin bayramını tebrik ediyorum.

Unutmayınız ki, Atatürk’ün 19Mayıs’ta milli duygular içerisinde Samsun’da attığı ilk adım, Türk milletinin bağımsızlığını kazanmada ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu yolunda atılmış en önemli adımdır. İşte bu yüzden, Türk milletinin, vatanı ve değerleri için verdiği onurlu mücadelenin adı olan 19Mayıs’ın 102. yıldönümüne ulaşmanın mutluluk ve heyecanını yürekten hissetmekteyiz.

Adana’da 19 Mayıs Coşkusu
Çintimar; “Gençler, Türk milletinin geleceği, yarınlarımızın teminatısınız”

Geçmişini, tarihini, kültürünü bilen özüne ve geçmişine sahip çıkan ve bunu da gençlerine aktarabilen toplumlar ilelebet yaşama hakkına sahiptirler. Bu bilinçle 19 Mayıs1919’da ilk bağımsızlık ateşini yakan Atatürk, yapmış olduğu çalışmalar ve gerçekleştirdiği kongreler ile Kurtuluş Savaşı’nı ona inanan milleti ile birlikte sürdürmüş, kazanılan bu zaferin devam etmesi ve vatanımızın kalkınması için gençlere olan güveni sebebiyle de bu günü siz gençlerimize armağan etmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı tebrik ediyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum.”   

Yusuf ERDEM
One thought on “Adana’da 19 Mayıs Coşkusu”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir