“ADANA’NIN SORUNLARINA NEŞTER VURUYORUZ

Çukurova Lobisi Kalkınma ve Yardımlaşma Derneği 1.OlağanGenel Kurulu yapıldı.  Kurucu Başkan Gazeteci Veli Uçuk’un tekrar başkan seçildiği  Genel Kurulda sorunların çözümü konusunda  birlik ve beraberlik mesajları verildi.

Çukurova Lobisi’nde Genel  Kurul yapıldı

Adana’da birliği ve dirliği sağlayıp Adana’nın sahipsizliğini, ortadan kaldırarak Adana’yı o eski özlenen günlerine döndürmek gayesiyle yola çıkan Çukurova Lobisi Kalkınma ve Yardımlaşma Derneği 1.OlağanGenel Kurulu yapıldı.  Kurucu Başkan Gazeteci Veli Uçuk’un  ev sahipliğinde yapılan Genel Kurul  toplantısında  Yönetim Kurulu Üyeleri fikir alış verişinde bulundu.  Kongrenin divan kurulu üyeliklerini  Belma Pelitözü, Feray Özyazgan, Gülçin Grudza  yaptı.  Tek  listeyle  yapılan Genel  Kurul  toplantısında  üyeler  oy kullandı.

“ADANA’NIN SORUNLARINA NEŞTER VURUYORUZ”

Adana’da birliği ve dirliği sağlayıp Adana’nın sahipsizliğini, ortadan kaldırarak Adana’yı o eski özlenen günlerine döndürmek gayesiyle yola çıktıklarını bir kez daha yineleyen Çukurova Lobisi Başkanı Veli Uçuk , Adana’nın sorunlarına neşter vurduklarını ifade etti. Başkan Veli Uçuk, Yüreğinde Adana sevgisi olan herkesi yanlarında görmek istediklerini ifade etti.

Adana’ya sahip çıkmalıyız

Çukurova Lobisi Başkanı Veli Uçuk yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi. “Adana’ya sahip çıkmalıyız. Adana yıllardır üvey evlat muamelesi görmektedir. İşsizlikte plakası gibi birinci sırada. Kurumlar Bölge Müdürlükleri siyasete kurban edilerek Adanalı yok sayılmaktadır. Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü Hatay’a gitti. Karayolları Mersin’e gitti. Devlet Demir Yolları Hangarları Mersin’e taşındı. Şimdi de atölyeler taşınıyor. Dolayısıyla Adananın ekonomisine ve iş gücüne bir darbe daha vurulmuş oluyor.Havaalanı 2022 yılında kapatılacağı ve Mersin’de yapılan havaalanının hizmete gireceği belirtiliyor.

Metro Adana’nın bir kamburudur

Şakirpaşa Havaalanının Adana’dan gitmesi demek 3 bin iş gücünün gitmesi demektir. Şehir merkezine 80 m2, 8 dakikada uçağa binebiliyorsunuz. 41.800 havaalanı içerisinde dünyada her yıl birinci olan bir havaalanı Adana ismi tüm havaalanında silinmiş olacak. Turizm ve ekonomiye büyük darbedir. Biz Mersin’e yapılan havaalanına karşı değiliz. Ancak Şakirpaşa havaalanı Adana’da kalmalıdır. Metro Adana’nın bir kamburudur. Belediye bütçesinden her ay 25-30 milyon lira metroya borçtan dolayı kesinti yapılmakta. Belediyeden 1. Etap metro maliyeti 1.3 milyar TL, yüzde 97 TL. Yüzde 3 dolar endeksli 526 milyon dolardır. Metro borcu yapılandırılarak 200 milyon TL daha Adana’nın sırtına yüklendi. Borcun bitiş tarihi 2031’dir. Metro Ulaştırma Bakanlığına devredilmelidir. Bu konuda verilen sözler unutuldu.

Çöp Fabrikası şehir dışına çıkarılmalıdır.

Adana’ya milletvekillerinin vefa borcu var. Teşvik dışı bırakıldı. Yeni yatırımlardan yeterli pay alınamadı.Sarıçam ilçesinde şehrin ortasında kalan ve 2028 yılına kadar sözleşmesi bulunan Çöp Fabrikası şehir dışına çıkarılmalıdır. Adana tarımda, hayvancılıkta, sanayide ve turizmde çok geri kaldı. Çukurova’nın kalkınması için bir taraftan mevcutları korumak diğer taraftan yeni yatırımlar sağlanmasını sağlayarak her alanda gelişmesini ve kent kültürü bilincinin yeniden yaygınlaştırılmasını istiyoruz. Odalar ve STK’lar artık sorumluluk almalıdırlar. Adana’yı Çukurova’yı temsil eden ilde ve ilçede bulunan Oda ve STK’lar aktif hale gelmelidir. 5 Ocak Fatih Terim Stadyumu’nun arazisinin TOKİ’ye verilmeye çalışıldığı iddia ediliyor Yetkililere buradan sesleniyoruz. Stad yerinin Deprem Toplanma Alanı’na dönüştürülerek halkın hizmetine sunulmalıdır.

Adana’mızın şirin ilçesi Saimbeyli

Şehir merkezinde insanlara nefes alacak yeşil alanlar bırakılmalıdır. Adana’mızın şirin ilçesi Saimbeyli Adliyesi 2012 yılında kapatılmış olup 140 yıllık Adliye olması ve Ermenilerin tüm Adliye personelini şehit etmesinden dolayı Saimbeyli Adliyesi anıtlaştırılmalı ve yeniden hizmete açılmalıdır. Cumhurbaşkanlığı tasarruf genelgesi yerel basını adeta çıkmaza sokmuştur Bu genelgeden mutlak suretle Anadolu basını muaf tutulmalıdır.

SON OLARAK;

Adana Milletvekillerine, iktidara, muhalefet partilerine ve STK ile Medya mensuplarımıza da sorumluluk düşmektedir. Hep birlikte bölgemize sahip çıkalım ve sorumluluk alalım.” dedi

 ÇUKUROVA LOBİSİ YÖNETİM KURULU ŞU ŞEKİLDE OLUŞTU

Veli Uçuk, Gökmen Oğur, Dursun Dağtekin, Hüseyin Yetiş, İsmet Tanlı, Aylin Kiltan, Furkan Biçer, Tuncer Yılmaz, Abdullah Yılmaz, İbrahim Uzun, Karani Omput, Feridun Dağlık, İzzet Vezir, Gülçin Grudza, Belma Pelitözü, Feray Özyazgan, Necdet Sakallımustafa Hallacoğlu, Temel Arıkan, Gökhan Avşar, Şükrü Ağbaş, Muharrem Yalçınkaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir