ÇAĞDAŞ GENÇLİK ALİHOCA’YA ŞENLİK GÖTÜRDÜ

ALİHOCALI’DA ŞENLİK VAR

 ADANA(HABERİN SONU)Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin Köyde Şenlik Var projesi, Saka kuş grubundan 6 şubenin (Adana, İskenderun, Osmaniye, Tarsus, Mersin, Antakya) katılımıyla 26-28 Ekim tarihleri arasında Adana’nın Alihocalı köyünde gerçekleşti.

ÇAĞDAŞ GENÇLİK ALİHOCA’YA ŞENLİK GÖTÜRDÜ
ALİHOCALI’DA ŞENLİK VAR

ÇYDD’nin köklü projelerinden biri olan Köyde Şenlik Var projesi Akdeniz illerindeki şubeleri kapsayan Saka kuş grubundan Adana şubesi koordinatörlüğü dahilinde 5 şubenin (İskenderun, Osmaniye, Tarsus, Mersin) katılım ve desteğiyle 26-28 Ekim tarihleri arasında Alihocalı köyünde şenlik yaptı.

Yüreğir ilçesine bağlı Alihocalı köyünde 1,2,3 ve 4. Sınıflardan oluşan 60 öğrencili Alihocalı ilkokunda 26 Ekim sabahından 28 Ekim akşamına kadar orada eğitim gören öğrencilerin ve köy halkının projeden verim alması açısından ÇYDD yönetim ve öğrencileri köyün okul bahçesinde kurulan çadırlarda kaldılar.

DELİ BAYRAMI’ ÇOK GÜLDÜRDÜ
Sınıf ve okul bahçelerinde gerçekleştirilen bu aktiviteler

ÇOCUKLAR ATÖLYELERDE  EĞLENİRKEN ÖĞRENDİ

Proje programında çocuklar için eğitim ve atölyelere kapsamlı bir yer ayrıldı. Çocuklar şenlik günleri boyunca bilgisayar kullanarak Kodlamaca atölyesi, renkli kartlar ve şarkılar eşliğinde İngilizce atölyesi, uygulamalı olarak sabunun nasıl yapılacağını öğrendikleri ve kendi çabalarıyla deneyimledikleri bilim atölyesinde eğitim aldılar. Ayrıca el becerilerini geliştirdikleri, doğru makas kullanmayı öğrendikleri El Sanatları atölyesi ile de ortaya çıkarmış oldukları çalışmayı okul panolarına astılar. Sınıf ve okul bahçelerinde gerçekleştirilen bu aktiviteler çocuklara eğitici bilgiler öğrenme imkanı sunarken aynı zamanda yüzlerini de güldürdü.

Proje programında çocuklar için eğitim ve atölyelere kapsamlı bir yer ayrıldı
Yüreğir ilçesine bağlı Alihocalı köyünde 1,2,3 ve 4. Sınıflardan oluşan 60 öğrencili

AÇIK HAVA SİNEMASI’NDA ‘TÜRKAN’ İZLENDİ

Projenin ilk günü akşamında atölyelerin de bitimi ile yemekler yendi ve açık hava sineması etkinliği için hazırlıklara başlandı. Köy halkının çocukları ile katılmış oldukları etkinlikte Türkan Saylan’ın anısına Cemal Şan’ın yönetmenliğini yaptığı ‘Türkan’ filmi hep birlikte izlenildi. Dernek ve Türkan Saylan’ın kimliği köy halkına yapılan konuşma ile de tanıtılmış olundu.

‘DELİ BAYRAMI’ ÇOK GÜLDÜRDÜ

İkinci günün akşamında ise Av. Mahmure Nabioğlu köy kadınlarına ‘Kadın Hakları’ söyleşisi gerçekleştirdi.
KŞV programı dahilinde akşam saatleri de es geçilmedi

Mersin şubesi öğrencilerinin çıkarmış oldukları Deli Bayramı oyunu da KŞV dahilinde köy halkına gösterime sunuldu. Çocuklar tiyatro esnasında güzel vakit geçirirken sanata olan ilgi ve merakları arttırılmış oldu.

KŞV İLE 7’DEN 70’E EĞİTİM VERİLDİ

KŞV programı dahilinde akşam saatleri de es geçilmedi. İlk günün akşamında gıda mühendisi tarafından çocuklara Sağlıklı Beslenme Ve Hijyen Eğitimi verildi. Bu eğitim sonucunda ağız hijyeni konusu üzerine diş fırçası ve diş macunu hediyesinde bulunuldu. İkinci günün akşamında ise Av. Mahmure Nabioğlu köy kadınlarına ‘Kadın Hakları’ söyleşisi gerçekleştirdi. Ardından Tülay Üstündağ’ın ‘Birbirimizi Anlamak’ isimli söyleşisi ile tüm köy halkı eğitici ve öğretici bir akşam geçirmiş oldular.

KÖY HALKI KŞV’YE DESTEĞİNİ ESİRGEMEDİ

Projenin hazırlık sürecinde Alihocalı’nın seçilmesine neden olan köy halkının ılımlı yaklaşımı oldu. Okulun iki öğretmeni, köy muhtarı ve öğrencilerin velileri köylerinde yapılacak projeyi Nisan’da yapılan anket ve görüşmelerden şenlik bitimine kadar destekler nitelikteydi. KŞV’nin belgeselini yapacak olan ekiptekilere röportaj ve görüntüler açısından oldukça fırsat sundular.

ALİHOCALI İLKOKULU KŞV SAYESİNDE YENİLENDİ

Köy okulunun çocuklara daha verimli hale gelebilmesi için şenlik boyunca yapılan aktivitelerle sağlanmaya çalışıldı. Okul bahçesinde bulunan mat görüntülü Atatürk büstü yaldızlı boya ile yeni görüntüsüne kavuştu. Okulun boş duvarlarından ikisine kitaplık monte edilerek çocuklara verimli bir kütüphane bırakmak hedeflendi. Yere serilen minderler ile bir okuma köşesi dizayn edildi. ‘Sessiz Arkadaş Köşesi’ isimli bir kitap okuma köşesi KŞV kapsamında Alihocalı İlkokulu öğrencilerine bırakılmış oldu.

ÇOCUKLAR ÇYDD ÖĞRENCİLERİNE YARDIMDA BULUNDULAR

Okulun bahçesinde bulunan fidanlıkların dış boyası yapılırken de çocuklar ÇYDD öğrencilerini yalnız bırakmadılar. Küçük boya fırçaları ile okullarının güzelleşmesine katkıda bulundular. Ayrıca fidan ekmede de minik elleri ile her zamanki gibi yanımızdalardı. El sanatları atölyesinde kesmiş oldukları Atatürk fotağrafları ile sınıf panolarına asılan Atatürk köşesinde de onlardan izler bulunmakta.

KÖYDE ŞENLİK VAR HATIRASI’NDA HERKESİN ELİ VAR

Şenliğin sonlarına yaklaşırken beyaz örtü üzerine sprey boya ile yazılan Köyde Şenlik Var Hatırası yazısının altına çocuklar başta olmak üzere diğer öğrencilerin de boyalı el baskı izleri ile ortaya çıkmış çalışmanın önünde çokca fotoğraf çekimi yapıldı.

KÖYDE ŞENLİK VAR GELENEKSELLEŞİYOR

Köyde Şenlik Var projesinin yazılış amacında; kırsal alandaki insanların kent olanaklarından yararlanması hedeflenmekte. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin hedefleri arasında da yer alan ‘Çağdaş eğitim yolunda çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşmak’ ilkesi esas alınarak 2012’de kaleme alınmış bir projedir. 2012’den bu yana farklı şubelerin farklı dönemlerinde yapılmaya başlanan şenlik, her yıl ülkenin başka şehir ve köylerine ulaşmayı sürdürecektir.

Haber : Ayça ERTEREK                                                                      

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir