Ankara Kız Lisesi Mezunlar Derneği Başkanı Av.Canan Yaşar: “Logomuza dokunmayın” .Dedi.

Yaşar: “Ankara Kız Lisesi 11 Ekim 1923 yılında,  Cumhuriyet Türkiye’sinin kızları için kurulmuş ilk ve değerli bir eğitim kurumudur. Uzun yıllar da tek olarak kalmıştır. Lisemizden  Atatürk gibi bir dehanın ilgi ve sevgisi hiç eksik olmamıştır. Derslere katılıp ders dinlemiş ders anlatdığı bilinmektedir.” Ifadesini kullandı.

Ankara Kız Lisesi Mezunlar Derneği Başkanı
Av.Canan Yaşar; Sözlerinin devamında”Okulun kuruluşunda  Atatürk’un heyecanını, coşkusunu gören pek çok ülke okulumuza bağışlar yapmıştır. Hiçbir okulda  görülmeyecek manevi değeri yüksek armağanlar kayıt altındadır ve okul müzemizde sergilendiğini” Belirtti

Yaşar; “Faruk Nafız Çamlıbel’in  büyük bir onurla güftesini yazdığı, Zeki Üngör’ün bestelediği okul marşı da vardır.
 
Türkiye Cumhuriyeti tarihi için önemli bir dönüm noktası olan kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesi , bu tarihi okulda Atatürk ile kız öğrenciler arasındaki şu anekdottan sonra gerçekleşmiştir.
      “Dünyada kadınlar seçmek ve seçilmek hakkını kazanmak için çok mücadele ettiler. Biz sizlere, mücadele etmeden bu hakkı veremezdik.

Ne var ki, analarınız büyük Türk tarihi boyunca bu mücadeleyi yaptılar. Siz de, asıl onların olan seçme ve seçilme hakkına kavuşacaksınız. Ama demin söylediklerimi hatırlayın. Mebus seçersiniz, mebus olursunuz; ama aynı şekilde asker de olacaksınız.”
Anında bir genç kız kalkıyor ve olumsuz tepkisini gizleyemediği bir sesle cevap verir.
“Eğer beklediğiniz bu ise, biraz geç kalmış olmuyor musunuz? Ulus alanındaki anıtta mermi taşıyan kadın benim annemdir.”
    
Atatürk okuldan büyük bir gurur ve mutlulukla  ayrılır. Gençlik emaneti alacak özgüven ve dirayettedir.”ifadelerini kullandı.
“Başkan Yaşar; “Ankara Kız liseliler de kurucularına minnetlerini hiç unutmazlar. Atatürk’ün atını bağladığı çengel bile hala durmaktadır. Atatürkün soluduğu, dokunduğu  okullarını ziyarete giderler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir