Çin’in güneybatısında bulunan Guizhou eyaletinin orta batı kesiminde yer alan Anshun, tarih ve kültür kenti olmasının yanı sıra Çin’in turizme ilk açılan şehirlerinden biridir. Anshun’daki ünlü Huangguoshu şelalesi, bugünlerde Guizhou eyaletinin turizm alanındaki bir kartviziti haline geldi.

Piyasa ekonomisinin gelişmesi ve Guizhou eyaletindeki turizm kaynaklarının durmadan değer kazanmasıyla birlikte, Anshun belediyesi de yeni turistik merkez arayışlarını sürdürüyor. Özgün jeolojik koşulları ve iklim özellikleriyle eskiden pek dikkat çekmeyen kolza çiçekleri, tanıtımı titizlikle planlanıp organize edildikten sonra insanların gözdesi haline gelmekle kalmadı, ülke genelinde ünlü bir turizm kartı haline geldi.

Mart ayında Anshan kentindeki Ejderha Sarayı’na gelirseniz, her taraftaki kolza çiçeklerinin göz doldurduğunu göreceksiniz. Deniz dalgalarını andıran kolza çiçekleri, insanları kendine hayran bırakıyor. Her yılın mart ayında ülkenin dört bir yanından gelen turistler Ejderha Sarayı Kolza Çiçeği Festivali günlerinde Anshun kentine toplanıyor. Altın sarısı kolza çiçekleri arasından gelen kahkaha sesleri hiç durmuyor. Guizhou Turizm Müdürü Fu Yingchun,

“Kaynaklarımızın yeterince kullanılması gerekiyor. Bu kaynaklar temelinde yeni ürünler geliştirmemiz lazım. Kaynak kavramında yenilik yaratılmasına ihtiyacımız var. Örneğin, bugünlerde kolza çiçeği fesvitali düzenliyoruz. Geçmişte kolza çiçekleri turizm kaynağı olarak görülmemişti, ancak yıllardır süren çabalarla şimdi turistik ürün haline geldi, hatta Guizhou eyaletinin turizm kartı oldu. Dolayısıyla turizm kaynaklarını yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor.”diye konuştu.

Kolza çiçeğinden bahsedilirken, Jiangxi eyaletinin Wuyuan kasabası, Shan’xi eyaletindeki Hanzhong şehri ve Chongqing kentine bağlı Tongnan ilçesi başta olmak üzere ülke çapında birçok yerde kolza çiçeği denizleri sayılabilir. Fakat, Anshun’daki Ejderha Sarayı’ndaki kolza çiçeklerinin daha da özgün bir kültür içeriği var.

Mart ayında Anshun kentinde yapılan Ejderha Sarayı Kolza Çiçeği Turizm Festivali sırasında, geniş bir alana yayılmış altın sarısı kolza çiçekleri içinde lima fasulyesinden oluşan dev bir ejderhanın Çince karakteri, turistlerin dikkatini çekiyor. Turist Chen Li,

“Bende en derin iz bırakan olay şudur: Bu turistik mekanda dünyadaki en büyük bir ejderhanın Çince karakteri oluşturuldu. Orada birçok fotoğraf çektim.” diye konuştu.

Kolza çiçeklerini seyretmek, farklı yöntemlerle mümkün olabilir. Gerek dağlarda veya yüksek noktalarda, gerekse vadide, değişik açılardan farklı manzaralar yakalayıp seyretmekten zevk alabilirsiniz. Fotoğraf meraklıları bu konuda daha fazla deneyim sahibidir. 20 yılı aşkın fotoğraf çekme deneyimine sahip olan Zhou Qingzhong,

“Kolza çiçeği festivalinin her yıl yapıldığını duymuştum. Bu yıl festivale geldim. Gerçekten çok iyi. Dış tanıtım için dışarıya açılan elverişli bir pencere sayılabilir.” diye konuştu.

Turizme uzun ömür kazandırmak, ancak kültür unsurların eklenmesine bağlı. Böylece turizmin kültürle kaynaşmasının yanı sıra kültürün turizme destek sağlaması için de uygun bir ortam oluşturulabilir. Anshun belediyesi var gücüyle kolza çiçeği gezilerini tanıtırken zengin kültür etkinlikleri de düzenliyor. Örneğin, turistlerin katıldığı ağaçlandırma faaliyetleri ve 140’dan fazla işletmenin katılımıyla düzenlenen turizm ürünü fuarı bunlardan bazıları. Anshun şehrine bağlı Xixiu Belediye Başkan Yardımcısı ve Ejderha Sarayı Yönetim Komitesi Başkanı Wang Fenglin,

“Bu yılki kolza çiçeği festivaline daha yoğunlukla Çin kültürü unsuru eklendi. Örneğin, ejderha Çin ulusunun totemidir. Dolayısıyla büyük çaplı ejderha ve aslan gösterileri düzenliyoruz. Bunun dışında resim ve kaligrafi yarışması gibi etkinlikler de yapılıyor.” diye konuştu.

Guizhou Guangxing Turizm Acentası çalışanlarından Xiang Bo,

“Mart ayı, tam kolza çiçeklerinin açtığı mevsim. Bu nedenle Ejderha Sarayı’nı gezmek için en elverişli zaman mart ile haziran ayı arasındaki dönemdir. O zaman Guizhou’da hava da çok sıcak değil. Bu dönemde Ejderha Sarayı’na gitmezseniz pişman olursunuz!” diye konuştu.

Haber : Gamze DÜRMEZ

 
 

 

 

YanıtlaYönlendir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir