ARGAN YAĞININ FAYDALARI

Argan Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları

Argan yağının herkes tarafından bilinen en büyük faydaları saça ve cilde sağlık kazandırmasıdır. Özellikle kadınların bakım ürünlerinde çokça tercih ettiği argan yağı saçı ağırlaştırmadan parlaklık verirken cilt için kullanıldığında da cilde sağlık ve güzellik getiriyor. Argan yağı ile ilgili bilinmesi gereken en önemli detay ise nasıl, hangi sıklıkta ve ne şekilde kullanıldığıdır.

Argan yağı

Argania spinosa yani argan yağı Fas’ta bulunan Sous vadisinde yetişen ve Fundagillerden olan bitkinin özütüdür. Hem mutfakta hem de kozmetik alanında kullanılabilen bu yağın saç ve deri üzerindeki faydaları azımsanmayacak kadar fazladır. Argan yağı tüketiminin belirli sağlık koşullarına yardımcı olduğu söylenir.

Fas’ın Argan Ormanları UNESCO tarafından 1998 yılında Biyosfer Rezervi olarak ilan edilmiştir.

Fas'ın Argan Ormanları UNESCO tarafından 1998 yılında Biyosfer Rezervi olarak ilan edilmiştir.
Fas’ın Argan Ormanları UNESCO tarafından 1998 yılında Biyosfer Rezervi olarak ilan edilmiştir.

Argan Yağı Nerelerde Kullanılır?

 • Saç dökülmesi tedavisinde
 • Kepekle mücadelede
 • Saçların hızlı uzaması ve parlak, bakımlı görünümü kazanmak için
 • Sivilcelerden kurtulmak için
 • Gözaltı morarmaları ve kırışıklıklarını gidermek için
 • Argan yağı kalp ve damar sağlığı için
 • Hücre yenilenmesinde, yaşlanma karşıtı etkisi ile bilinmektedir
 • Ölü saç derisinin canlandırılmasında
 • Çatlayan dudaklara iyi gelir
 • Tırnak kırılmalarına karşı tırnak güçlendirilmesinde
 • Hamilelikte ya da kilo alıp verme ile oluşan çatlak tedavilerinde
 • Cilt sıkılaştırılmasında
ARGAN YAĞININ FAYDALARI
ARGAN YAĞININ FAYDALARI

CİLT

Uzmanlar, argan yağının akne, egzama, enfeksiyonlar ve sedef hastalığı dahil olmak üzere geniş bir yelpazedeki cilt durumlarını tedavi edebileceğini iddia ediyor. Ek olarak, argan yağının cilde uygulandığında yaşlanmaya bağlı hasarı önlemek ve / veya tersine çevirdiği söylenir. Birkaç çalışma, hem argan yağı hem de oral argon yağının postmenopozal kadınlarda cilt elastikiyetini artırabildiğini bulmuştur. Argan yağı da sıklıkla bir masaj yağı olarak kullanılı

SAÇ

Argan yağı kuru, yıpranmış ve kırılmış saçlar ve saç derisindeki sağlık sorunları (kuru kafa derisi ve kepek gibi) için doğal bir tedavi olarak uygulanmaktadır. Bazen kırılgan tırnakların güçlendirilmesi ve tedavisi için argan yağı tavsiye edilir. Argan yağı, tırnak yataklarınızı çok çeşitli enfeksiyonlardan koruyan ve tırnaklarınızın görünümünü ve rengini artıran doğal antibakteriyel özelliklere sahiptir.

İnsülin direnci

Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda bilim adamları, argan yağ tüketiminin insülin direnciyle, obeziteye bağlı sağlık sorunlarına karşı koruma sağladığını ve tansiyonu düşürdüğünü göstermiştir.

Kalp hastalıkları

Argan yağının potansiyel faydalarını test etmek için yapılan birkaç klinik denemeden biri olan Beslenme, Metabolizma ve Kardiyovasküler Hastalıklar 2005 yılı raporunda, argan yağı takviyelerinin kullanımının kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olabileceği bulunmuştur. Çalışma için 60 genç erkek, üç hafta boyunca her gün 25 ml argan yağı veya sızma zeytinyağı tüketmiştir. Araştırma sonuçları, her iki yağın da katılımcıların antioksidan durumlarını geliştirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

Kanseri önler

Argan yağı, vücudunuzdaki serbest radikallerin seviyelerini doğrudan etkileyebilen antioksidanlar ve triterpenoidlerle doludur. Serbest radikaller, sağlıklı hücrenin mutasyona uğramasına neden olarak kansere ve diğer kronik hastalıklara neden olabilir. Prostat kanseri ve mesane kanseri şimdiye kadar çalışmanın ana alanları olmuştur, ancak argan yağının genel anti-inflamatuar özellikleri, tümörleri ve diğer kanserli büyümeleri vücut boyunca azaltmaya yardımcı olabilir.

Sindirimi artırır

Mutfak sınıfı Argan yağı, yemeğe eklendiğinde vücudun mide sularındaki pepsin konsantrasyonunu ve sindirimi artıran organik bileşikler içerir. Pepsin, mide suyunda et, yumurta ve süt ürünlerinde bulunan proteinleri sindiren önemli bir enzimdir. Daha iyi sindirim daha fazla enerji, daha az açlık, daha iyi kilo kaybı ve daha sağlıklı bir vücut anlamına gelir.

Sağlıklı bir karaciğer

Karaciğer vücuttaki en hassas organlardan sadece biri değil, aynı zamanda en önemli olanlardan biridir. Bu nedenle, toksinlerin temizlenmesi karaciğerin görevlerindendir. Argan yağının hepatoprotektif özellikleri, öğünlerinizden birine biraz argan yağı eklediğinizde karaciğer sağlığınızı artırabileceğini gösterir.

Yara iyileşimini hızlandırır

Cildinizde bir yara veya başka bir sürtünme varsa ve sadece iyileşmesini hızlandırmak değil aynı zamanda enfeksiyonları önlemek istiyorsanız, cildinize doğrudan argan yağı sürün.

Argan yağı formları

Argan ağaçları Fas’a özgü olduğundan, argan yağı ürünleri sıklıkla “Fas Argan Yağı” olarak adlandırılır. Fas’ta, argan yağı cilt problemleri için uzun zamandır topikal bir tedavi olarak kullanılmaktadır.

Argan yağı, kremler, losyonlar, serumlar, yüz maskeleri, şampuanlar ve yumuşatıcılar gibi çeşitli kişisel bakım ürünlerinde bir bileşen olarak kullanılır. Ek bileşen içermeyen saf argan yağı da satın alabilirsiniz.

ARGAN YAĞININ ZARARLARI

Şimdiye kadar argan yağının sağlık açısından zararlı olduğuna dair bir durum ile karşılaşılmamıştır. Bir sağlık durumu için argan yağı kullanmayı düşünüyorsanız, öncelikle doktorunuza danışmakta her zaman fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir