Dünya Astım Günü’nde bilgilendirme yapan Ç.Ü. Çocuk Alerji İmmünoloji
Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Derya Altıntaş:

“Astımınızla sağlıklı yaşabilirsiniz”

Alerji İmmünoloji Derneği Adana Bölge Temsilcisi ve Ç.Ü. Çocuk Alerji İmmünoloji Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Derya Altıntaş, her yıl Mayıs ayının ilk Salı günü olarak kabul edilen DÜNYA ASTIM GÜNÜ nedeniyle
bir basın bildirisi yayınladı. Prof.Dr.Altınbaş yayınladığı bildiride astımla ilgili merak edilen soruları yanıtlarken, hastalıkla ilgili bilgilendirmelerde bulundu.
Doktor kontrolünde, bilinçli bir tedavi ile astım hastalığıyla sağlıklı yaşanabileceğine dikkat çeken Prof.Dr.Altıntaş, ülkemizde her 12-13 yaşlarındaki erişkinden biri ile her 7-8 yaşındaki çocuktan birinin astımlı olduğunu, dünya üzerinde 300 milyon astım hastası olduğunu ifade etti.

ASTIM HAKKINDA BİLGİLENDİRME
GARD Türkiye kapsamında, T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Türk Toraks Derneği ve Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik
İmmünoloji Derneği işbirliği ile Dünya Astım Günü (Mayıs ayının ilk Salı günü) etkinlikleri kapsamında, ülkemizde 2019 yılında da toplum ve sağlık çalışanları için eğitim ve farkındalık toplantıları düzenlenmektedir. “Astımınızla Sağlıklı Yaşayabilirsiniz” teması ile bu yıl 7 Mayıs 2019 tarihinde ülkemizde de çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.
Ç.Ü. Çocuk Alerji İmmünoloji Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Derya Altıntaş yaptığı açıklamada, “Dünya Astım günü etkinliklerinin bir parçası olarak da astım hastalığı hakkında basın mensuplarına kısa bir bilgilendirme yapmak istiyoruz!” dedi. Ç.Ü. Çocuk Alerji İmmünoloji Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Derya Altıntaş, açıklamasında şu görüşleri paylaştı:

ASTIM NASIL BİR HASTALIKTIR, BELİRTİLERİ NELERDİR?
Astım akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve alevlenmeler (ataklar) ile seyreden müzmin (kronik) bir akciğer hastalığıdır. Hava yollarındaki bu daralmanın nedeni mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava yolu duvarının şişmesidir. Hastalık tekrarlayan nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı/hışıltı/ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir.
ASTIM NE SIKLIKLA GÖRÜLMEKTEDİR? Dünyada yaklaşık 300 milyon kadar astımlı hasta olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan biri astım hastasıdır. Astımın görülme sıklığı yıllar içinde giderek artmaktadır.

ASTIM TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?
Astım tedavisinin amacı hastalığın kontrol altına alınması ve sağlanan bu durumun idame ettirilmesidir. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de bu hastalığın tedavisi ile ilgili gerekli her türlü ilaç ve malzeme bulunmaktadır. Uygun ilaç tedavisiyle astımlılar iş ve okul dâhil günlük yaşamlarına, hastalık nedeni ile herhangi bir kısıtlanma olmadan devam edebilirler. Astım ilaçlarının büyük bir kısmı soluk alma yolu (inhalasyon) ile kullanılan ilaçlardır ve bu yolla daha az yan etki ile direk hava yollarında istenen tedavi edici etkiyi oluştururlar. Özel cihazlarla verilirler. Tedaviye başlanırken bu özel cihazların kullanım şekli mutlaka hastalara gösterilmelidir.

ASTIMLI HASTALAR NASIL YAŞAMALIDIR?
Astımlı hastalar, çevresel olarak yakınmalarını artıran faktörlere dikkat etmek koşulu ile günlük yaşamda diledikleri birçok şeyi yapabilirler. Astımlı hastaların günlük işlerini yapabilmesi seyahate gidebilmesi, hobileri ile uğraşması, kısaca yaşamın içinde yer almaları hekimlerin en arzu ettiği noktadır.
ASTIMLI HASTALAR SPOR YAPABİLİR Mİ?
Astım spor yapılmasına engel değildir. Astımlı hastalar doktorlarıyla paylaşarak ve çevresel tetikleyicilere dikkat ederek yürüyüş, hafif koşu, yüzme hatta performans sporlarını yapabilirler. Astımlı hastaların spor yapmasının astıma faydası var mı? Astımda özellikle çocukluk yaş grubunda fiziksel aktivitenin artırılmasının, mümkünse düzenli sporun hastalığın seyrine olumlu katkıları olduğu gösterilmiştir. Bu sayede günlük kullanılan  laç dozları, randevusuz hekim başvuruları ve astım nedeniyle hastaneye yatışlar, acile başvuruların azaltılabildiği saptanmıştır.

ASTIMLI HASTALARIN BESLENMESİNDE NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?
Astımlı hastaların doktor tanılı besin alerjileri olmadıkça özel bir diyet yapmalarına gerek yoktur. Sağlıklı beslenmenin temel ilkeleri astımlı hastalar için de geçerlidir. Obesitesi olan astımlı hastalarda doktor ve diyetisyen gözetiminde kilo vermeleri hastalıkların seyrini olumlu etkileyecektir. Ülkemizde astımlı hastaların %10’undan fazlasının halen sigara içmekte olduğu ve %30-40’nın obez olduğu  bildirilmiştir. Yapılan araştırmalarda sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilo vermesinin, astımın kontrolünü kolaylaştırdığı gösterilmiştir

ASTIMI KONTROL ALTINDA TUTMAK İÇİN ASTIMLI HASTALAR NE YAPMALIDIR?
Astım kontrolünü güçleştiren etkenler arasında ilaçların doğru teknikle ve düzenli kullanılmamasının yanı sıra, sigara dumanı, alerjenler ve kimyasallar gibi tetikleyicilere maruz kalmak ve obezite sayılabilir. Yapılan araştırmalarda hastaların ilaçlarını doktorunun önerdiği şekilde kullanmasının, sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilo vermesinin, sağlıklı ve dengeli beslenmenin, düzenli egzersiz yapmanın, solunan ortam havasını temiz tutmanın astımın kontrolünü kolaylaştırdığı gösterilmiştir.

BİRLİKTE ÇALIŞMAYA DAVET EDİYORUZ
T.C. Sağlık Bakanlığı ve Türk Toraks Derneği ve Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği olarak, GARD Türkiye (Kronik Havayolu
Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) çerçevesinde, tüm hekimleri, kamu yetkililerini, Ulusal örgütleri ve Ulusal ve yerel medyayı birlikte çalışmaya davet ediyoruz.”

HABER YUSUF ASLAN

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir