Eritir Ve Birleştirirsin Ya; Hah, İşte “Ateşiniz” Bunu Yaptı  Daha Da Pekiştirdi Birleştirdi.

ERİTİR VE BİRLEŞTİRİRSİN YA; HAH, İŞTE “ATEŞİNİZ” BUNU YAPTI DAHA DA PEKİŞTİRDİ BİRLEŞTİRDİ.

Aladağ İyi Parti Meclis Üyesi Sayın Solmaz Durak ve Gülen Yüzler Kadın Kooperatif Başkanı Sayın Ayşe Atay’la bölgeye gittiğimizde ayakta ama kömüre dönmüş ağaçları görünce içimiz sızladı.

Her şeye rağmen yüzleri gülen yangından etkilenen köy sakinlerini görünce mutlu olsak da insanlarımızın vakur, güçlü durmaya çalıştıkları gözümüzden kaçmadı. Güçlü duruşları devletlerine güvenleriyle doğru orantılıydı. Merkezden ve yerelden yetkililerin hemen yanlarına koşmaları, acil ve yapılabilecek yardımları geciktirmeden yapmalarıydı bu güvenli duruşun nedeni.

Rastlaşıp konuşma imkanı bulduğumuz ilçe belediye başkan yardımcımız Sayın Aydın Soydan, çadırlarda kalan vatandaşların sıcaktan korunabilmeleri için çadırların yanına iki oda genişliğinde  çardak yaptırdıklarını yine çardakların yanına tuvalet, banyo yapmaya başladıklarını bizlere iletti. Az hasarlı evlerin bütün su tesisat ve gider borularının eridiğini onların acil tamir edilmeye başlandığını da ekledi. Bizler ne yapabiliriz, ne yaparsak en makbul olan olur diye sorduk. Başkan, “Allah razı olsun yardım severler ve devletimiz hiçbir eksik bırakmadılar, bizlerin eksik ve ihtiyaç olarak gördüğümüz gölgelik tenteler, ürün üzerine çekilen file, sulama hortumları, bahçe hortumları, biraz geldi ama hala az da olsa cibinlik ve her çeşit musluk ihtiyacı var” dedi.

ERİTİR VE BİRLEŞTİRİRSİN YA; HAH, İŞTE “ATEŞİNİZ” BUNU YAPTI DAHA DA PEKİŞTİRDİ BİRLEŞTİRDİ.
Yanan çiçeklerin yerine çiçekli kumaşlarla güzellik katmak

Aladağ’a giderken eşlik etmek isterim demem üzre Sayın Ayşe Atay Solmaz Hanımı aradı ve birlikte yola çıktık. Çukurova Kadın Yaşam Köyü’nde Gülen Yüzler Kadın Kooperatifi’nin bölge için hazırladıklarını kaydetmiştim, yardımları teslim ederlerken de orada olmak istedim.  Sayın Atay’ın gönül alan hediyeleri nasıl hazırladıklarını sordum Atay, “Kooperatifimizin duyurusuyla Bursa’dan, Konya’dan, İstanbul’dan, Adana esnaflarından ve ev hanımlarından gelen bağış  kumaşlarla yangından zarar gören bölgelerimizdeki insanımıza geçmiş olsun demeye giderken götürmek, onların yaralarına bir damlayla da olsa merhem olmak amacıyla şalvar ve pijama dikiyoruz.  

Bu şalvar ve pijamaları öğrencilerimiz, kooperatif üyelerimiz gönüllü olarak dikiyorlar. Sayın Soner Çetin Başkanın izniyle Atatürk Yaşam Köyü kurs atölyesindeki dikiş makinaları kullanımımıza açık. Aladağ bölgesine giderken şalvar ve pijamalara Karaman’dan dikilmiş gelen şalvarları, İstanbul’dan gönderilen kadın, erkek iç giysileri, çocuk giysilerini de ekleyerek şimdilik 100 paket hazırladık. Dikimi devam edenleri de Karaisalı, Kozan ve Feke de yangından etkilenen yerlere götüreceğiz” dedi.

ERİTİR VE BİRLEŞTİRİRSİN YA; HAH, İŞTE “ATEŞİNİZ” BUNU YAPTI DAHA DA PEKİŞTİRDİ BİRLEŞTİRDİ.
ERİTİR VE BİRLEŞTİRİRSİN YA; HAH, İŞTE “ATEŞİNİZ” BUNU YAPTI DAHA DA PEKİŞTİRDİ BİRLEŞTİRDİ.

Sayın Solmaz’sa “Yangının başladığı gece buraya geldik. Toplanan bağışlarla her gün gelmeyi sürdürüyoruz. Getirdiğimiz bağışlar gördüğünüz gibi kullanılmamış giysi, ayakkabı, çocuklar için terlik, deterjan, kuru bakliyat, şampuan, kadınlar için özel kullanım ürünleri ve tabi ki su. İlk anda da sağlam olan evlerde insanlar herkese yemek pişirebilsin diye 55 büyük 12 küçük tüp doldurttuk. Bizim bu gönüllülük esasında yardımlaşma duygumuz var oldukça birliğimizi kimse bozamaz” dedi.

ATEŞ ERİTMEDİ BÜTÜNLEŞTİRDİ
ATEŞ ERİTMEDİ BÜTÜNLEŞTİRDİ
Birliğimiz bozulmasın, gönüller kararmasın, biz yine yeşertiriz

Ziyaret ettiğimiz evlerin birinde köy sakini abimiz bize her taraf yemyeşilken çektiği videoları gösterdi. Yol boyu yanmış ağaçların görüntüleri aklımızda “ Yine yemyeşil olur, elbirliğiyle ekilir yeter ki sizler sağ olun” dedik. Ama içimizden de Allah bir daha göstermesin, doğa bize yine kucak açsın, bizler de çok daha değer bilip sahip çıkalım” düşünceleri geçti.

Ziyaret videomuzun sonuna geceye varan ziyaretimizde karanlığın içinden traktörüyle tarla sürmeden gelen Habibe Hanımı çektiğim görüntüleri eklememek olmazdı; hepimize güç ve moral kaynağı olsun.

ATEŞ BİRLEŞTİRDİ
ATEŞ BİRLEŞTİRDİ

Aladağ’da moral olacak yanmamış, yemyeşil Seyhan Nehri’nin süslediği güzelliği seyreyleyerek kahvaltı yapacağınız, dalından kopmuş incirleri yiyebileceğiniz, köy peyniri, tereyağ, kuru incir reçelleri, yöreye özgü ve gün boyu ikram edilen mis kokulu küncülü çörekleri yiyebilirsiniz. Her ziyaret bölge esnafına, halkına destek olacaktır.

Aycan Duru Akgül 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.