Hareket Çağrısı:

Avrupa Birliği İklim Diplomasisi Haftası başlıyor!

Küresel çabalara Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu “Sahil Temizleme Etkinlikleri” ile katılıyor!

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger,

AB Üyesi Devletlerin Büyükelçileri,

Yerel Yöneticiler, İklim Aktivistleri ve 2019 İyi Niyet Elçimiz Berrak Tüzünataç

Avrupa Birliği İklim Diplomasisi Haftası ve Sahil Temizleme etkinliklerine katılıyor!

Programda neler var?

1 EKİM – İSTANBUL

Bu yıl İklim Diplomasisi Haftası ve AB Sahil Temizleme Kampanyası, 1 Ekim 2019 tarihinde İstanbul’da düzenlenecek olan Sivil Toplum İklim Eylem Yuvarlak Masa Toplantısı’yla başlayacak.

Sivil Düşün AB Programı işbirliğinde gerçekleştirilecek toplantının açılış konuşmasını AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger yapacak.

YUVARLAK MASA TOPLANTISI

YER: Barcelo Hotel İstanbul, Kocatepe Mah 25 Abdulhak Hamit Cad.,Beyoğlu, İstanbul

SAAT: 10.00

2 EKİM – İSTANBUL

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Sayın Christian Berger’in ev sahipliğinde, AB Delegasyonu İyi Niyet Elçisi Sayın Berrak Tüzünataç ve genç iklim eylem aktivistlerinin de katılımlarıyla iklim eylem konulu kahvaltıda basınla bir araya gelinecek.

Kahvaltının ardından aynı gün, Büyükelçi Christian Berger ve İyi Niyet Elçisi Sayın Berrak Tüzünataç İstanbul’da yapılacak sahil temizliği etkinliğine katılacak.

(Feriye Lokantası’nda gerçekleşecek basın toplantısının ardından basın mensuplarının otobüslerle Kilyos’taki plaj temizleme etkinliğine ulaşımları sağlanacaktır)

BASIN TOPLANTISI

YER: Feriye Lokantası Çırağan cad. No:40 Ortaköy, Beşiktaş, İstanbul

SAAT: 10:30

SAHİL TEMİZLEME ETKİNLİĞİ

YER: Kilyos Eski Turban Beach

SAAT: 14.15


4 EKİM – BODRUM

Bodrum Belediyesi ve okulların işbirliğiyle Bodrum’da sahil temizleme etkinliği düzenlenecek.

Ayrıca iklim değişikliğinin su kaynakları üzerindeki etkisinin ele alınacağı “Batı Akdeniz Havza Yönetim Planına Halkın Katılımı” konulu toplantı Tarım ve Orman Bakanlığı ile birlikte düzenlenecek.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ TOPLANTISI

YER: Trafo Cafe- Bodrum

SAAT:09:30

SAHİL TEMİZLEME ETKİNLİĞİ

YER: Bodrum Merkez Kumbahçe Plajı

SAAT: 14.00

7 EKİM – ANKARA

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve AB Büyükelçilerinin katılımıyla sahil temizliği etkinliği düzenlenecek.

SAHİL TEMİZLEME ETKİNLİĞİ

YER: Mogan Gölü  Parkı, Haymana Yolu, Ankara 

SAAT: 14.30

Önbilgi

İklim eylemi AB’nin öncelikli politika alanları arasında yer almaktadır. Bu nedenle AB, Paris İklim Anlaşması gerekleri doğrultusunda Avrupa’yı iklim nötr bir ekonomiye dönüştürmek amacıyla bir dizi iddialı iklim eylem politikası belirlemiştir.

20 Eylül 2019’da dünyanın dört bir yanında düzenlenen küresel iklim grevleri, iklim değişikliği konusunun aciliyet arz eden bir gerçeklik olarak her geçen gün toplumlarımız nezdinde daha fazla farkındalık ve endişe yarattığını göstermektedir. Şayet hemen şimdi gereken adımları atamazsak gençlerin, çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceği, bu durumdan giderek daha fazla etkilenecektir.

İklim eylemi konusunda en kapsamlı ve iddialı hukuki çerçeveye sahip olan AB, iklim eylemini Avrupa’da ve küresel ölçekte savunma kararlılığını taşımaktadır. AB’nin yaklaşımı, iklim konusundaki çabaların yalnızca hedef koymakla sınırlı kalmayarak verilen sözlerin yerine getirilmesi ve gerçek ihtiyaçların karşılanmasını kapsamaktadır. AB bu iddiasını uygulamaya geçirerek, 1990 ve 2017 yılları arasında sera gazı emisyonlarını %23 azaltmış, ekonomisi ise %58 büyümüştür.   

Avrupa Birliği İklim Diplomasi Haftası, iklim eylemine olan acil ve kapsamlı eylem ihtiyacın yanı sıra Paris İklim Anlaşması’nın uygulanmasına yönelik yaklaşımını vurgulamak amacıyla 2016 yılından bu yana Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından düzenlenmektedir. 

Deniz kirliliği tüm okyanusları etkileyen küresel bir sorundur. Her yıl okyanuslarda biriken milyonlarca ton çöp, çevre, ekonomi, sağlık ve estetik bakımdan sorunlar doğurmaktadır. Dünya genelinde deniz kirliliğinin %85’i plastik atıklardan oluşmaktadır. Deniz çöpüyle mücadele AB’nin gündeminde öncelikli sırada yer almaktadır.

2017’den bu yana dünyanın dört bir yanındaki AB temsilcilikleri, okyanuslarımızın karşı karşıya bulunduğu en büyük tehdit olan deniz çöpüne ilişkin farkındalık yaratmak üzere sahil temizleme etkinlikleri düzenlemektedir.  AB Türkiye Delegasyonu da bu çabaya Kilyos, İstanbul; Bodrum Muğla ve Ankara Mogan Gölü’nde sırasıyla 2, 4 ve 7 Ekim tarihlerinde düzenlenecek sahil temizleme aktiviteleriyle katılmaktadır.

Avrupa Birliği ilgili kurumlarla işbirliği içerisine Türkiye’nin iklim eylemi, biyo-çeşitlilik ve denizlerin korunması politikalarının güçlendirilmesini amaçlayan projelere destek vermektedir. Ulaştırma, enerji, sanayi ve tarım sektörlerine iklim eylemi ve çevrenin korunmasını dahil eden sektörel projelere destek verilmek suretiyle stratejik hedeflere ulaşılması ve bunların hayata geçirilmesini amaçlamaktadır.    

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir